Свет

Новиот Супермен e бисексуалец во претстојниот стрип на „DC comics“

„DC Comics“ вчера објави дека новиот Супермен е бисексуалец и дека ќе започне врска со маж во претстојното издание на „Супермен: Синот на Кал-Ел“. Веста дојде по повод Националниот ден на откривање на сексуалноста.

Џон Кент, син на Кларк Кент и Лоис Лејн, кој ги наследи моќите на неговиот татко, ќе се заљуби во новинарот Џеј Накамуа, кого го запозна додека се обидуваше и не успеваше да посетува средно училиште користејќи таен идентитет, пишува „Њујорк Тајмс“. Откако Џон Кент ќе се измори „обидувајќи се да спаси секого што може“, Џеј е таму да се грижи за него, според соопштението од „DC Comics“.

Двајцата се бакнуваат во петтото издание, кое ќе се објави на 9 ноември.

„Отсекогаш сум велел дека на секого му требаат херои и секој заслужува да се гледа себеси во своите херои и јас сум многу благодарен што DC и Warner Bros. ја делат оваа идеја “, рече писателот Том Тејлор.

„Симболот на Супермен отсекогаш стоел за надеж, за вистина и за правда. Денес, тој симбол претставува нешто повеќе. Денес, повеќе луѓе можат да се видат себеси во најмоќниот суперхерој во стриповите “.

Во интервју за „Тајмс“, Тејлор додаде: „Новиот Супермен „мораше да има нови борби – проблеми во реалниот свет – на кои може да се спротивстави како еден од најмоќните луѓе во светот“, рече тој.Македонија

Заболени
0
Мртви
0
Излечени
0
Активни
0
Last updated: 19/10/2021 - 05:34 (+02:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.