Македонија

Новиот министер за здравство Беким Сали колекционер на половни мобилни телефони, компјутери и расипани автомобили!

Прв ден од назначувањето на Беким Сали за министер за здравство на Република Северна Македонија,започнаа новите големи реформи во министерството за здраство.

Наместо Беким Сали да решава курциоални проблеми во здравството како комплексен државен механизам,Сали започна по стапките на дел од новите градоначалници со попилистички, но во дадениов сличај крајно смешни и недолични мерки!

Како што дознаваме Сали во својот нов кабинет пристигнал со цела своја свита,свој шофер, обебзедување, секретарка итн. Првата мерка која ја превзел Сали побарал сите сега поранешни членови на кабинет ,кој биле на претходниот министер Филипче ,да ги врателе мобилните телефони кои ги служеле,како и мини компјутерит кој биле дел од нивната алатка за работа во кабинетот!!

Сачи веднаш ги побарал и клучевите од службените возила на министерството,но патем некој не му пренел дека поголем дел од возниот парк на министерството е крш и неупотреблив!!

Министерот Сали ,како министер за здравство нема право на меден месец во министерството,туку веднаш треба да продолжи по патот на справување со здравствената криза од ковид 19 ,а не да применува пополистички мерки.

За појаснување со последната нова влада во управните тела на министерството за здравство нема ниту едно лица од македонскиот ентитет на висока позиција.Покрај министерот Беким Сали кој е Албанец, заменикот министер е од редовите на ДУИ, додека државниот секретар во министерството за здравство беше променат на крајот на 2021 година и поставен е припадник на Турската партија.

С.Д.

извор ОХРИД СКАЈПоврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.