Колумни

Ниту еден од возачите кои загинаа во несреќата не бил вработен во компанијата.

Најнови информации околу неcpеќата и„Беса Транс“.
Ниту еден од возачите кои загинаа во несреќата не бил вработен во компанијата.
Дополнително еден од возачите не поседувал сертификат за слободен превоз бидејќи истиот му има истечено во 2020 година.
Автобусот кој изгоре поминувал граница со фалсификувана лиценца од друг автобус.
Компанијата „Беса Транс“ зела од државата илјадници евра за транспортни услуги, пред се од градоначалници на СДСМ и ДУИ. Само за две години зеле половина милион евра од Владата на Република Македонија.
Излажаа и за староста на автобусот за кој првично информациите беа дека е произведен во 2018 година, за сега годината на производство да биде 2007.
Што се однесува до тубите, кои ги имаше, па ги немаше, па беа полни па празни, последните информации од бугарските истражители се дека превезувале масло кое никогаш не се запалило. Како? Не знам…
Замислете си само колкав срам ќе биде за држава членка на ЕУ, шверцувана роба да биде една од причините за ваква огромна трагедија.
За крај да ве потсетам дека корупцијата и неспособноста убива!


Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.