Колумни

Никој не го цензурира Божидар Божиновски: Уморен сум за „министре, сине брате најдобар си“

Блокиран е личниот фејсбук профил на еден од највлијателните фејсбук активисти во Македонија Божидар Божиновски – Моџо Килингтон. Оваа „лоша вест“ силно одекна и брзо се рашири по интернет. И тоа со право. Моџо Килингтон во последно време беше доста активен на социјалните мрежи и секојдневно коментира на објавите на владините претставници, но и на првите луѓе на опозицијата. На првите најчесто им се обраќа се како на големиот водач на Северна Кореја создавајќи алузија на затворено општество и цензура на мислата. Тоа го прави ненаметливо, суптилно и со доза хумор, па затоа неговите проникливи коментари се популарни и се споделуваат.

Прв кој пружи рака и посебна по остриот јазик на Килинготн беше министерот за корупција Љупчо Николовски, кој му забрани да коментира на нефовиот путер-профил. Потоа со слична практика се послужи и Венко Филипче. Коментарите на Килингтон брзо исчезнуваа од статусите на Филипче. Оттука, сосема логично беше неговото исчезнување да се поврзе со неговото дејстввуање кое не  е допадливо на власта.

Самиот Божиновски реагира на пишувањата дека е блокиран.

Дечки не претервајте, не е ни цензура, ни закани, ни полициски разговори едностано умор. Уморен сум да сум немоќен, можам да везам колку сакам ништо нема да сменам. Шо не значи дека ќе ќутам ама сепак треба малку и молк и одмор.
И фб е сосема небитно во животот, има милијарда негде профили, мојот е еден, со него или без исто е.
Поздрав и чувате се, напиша тој.

Дечки не претервајте, не е ни цензура, ни закани, ни полициски разговори едностано умор. Уморен сум да сум немоќен,…

Posted by Божидар Божиновски on Wednesday, 7 April 2021

Сепак, неговиоте следбеници му посакуваат добро здравје и не се убедени дека не се работи за притисок „од горе“.Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.