Македонија

Нетпрес: Составен меѓународен правен тим за случаевите со кривични кои ги поднесе Бојан Јовановски за јавни функционери?

zoki srce za tvoj gaz se raboti

Порталот „Нетпрес“ објави дека во обвинителство е составен меѓународен тим на експерти кои ќе ги мониторираат случаевите со кривични кои ги поднесе Бојан Јовановски за јавни функционери.

Како што е веќе познато Боки 13, кон крајот на минатата година поднесе десетици кривични пријави до обвинителството за актуелни и поранешни функционери, јавни личности и луѓе за кои се смета дека се вмешани во шема на кривични дела, а поврзани со кршење на законите и рекетирање.

Уште на самиот почеток кога беа поднесени кривичните, неофицијално низ медиумите се говореше дека Бојан Јовановски побарал независни меѓународни правни експерти преку дипломатските претставништва во државава, се со цел заштита и непристрасно водење на случаевите.

Според информациите до кои дојде „Нетпрес“ од обвинителството велат дека после цели 6 месеци, составен е таков тим од десетина меѓународни правни експерти преку дипломатските претставништва, кои според неофицијалните информации кои ги добиле, веќе се пристигнати во Република Македонија од пред неколку дена и подготвуваат агенда за цивилен мониторинг на случајот.

Неофицијално, меѓународниот тим на експерти ќе треба да има средба со подносителот на кривичните пријави Бојан Јовановски, во присуство на лица од обвинителството.

Дали и кога ќе се одржи средбата, од „Нетпрес“ велат дека ќе чекаат одговор од обвинителството.

Неофицијално, овие луѓе ќе имаат за задача да го мониторираат целиот овој процес, се со цел ефикасност, непристраснот и заштита од влијанија на инволвираните.Македонија

Заболени
156,017
Мртви
5,489
Излечени
150,263
Активни
265
Last updated: 24/07/2021 - 09:56 (+02:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.