Македонија

Неофицијално се откриваат имињатa на новиот премиер и министрите

Ова е можниот владин кабинет: Премиерот Насер Зибери....

Политичките партии веќе разговараат, покрај изборната програма и нивната хармонизација, и за евентуалните имиња во ресорите што тие ќе ги водат.
Бидејќи наголемо се шпекулира дека владејачката коалиција ќе ја сочинуваат СДСМ, ДУИ, Движењето Беса и ДПА, новинската агенција Журнал, неофицијално ги дознава имињата на оние за кои се разговара да седнат на функцијата министер. Претседателот на СДСМ Заев за време на кампањата изјави дека новата влада нема да има министри без ресор, така што владиниот кабинет ќе го сочинуваат премиерот, 4 вицепремиери и 16 министри.

Според неофицијални извори, иако имињата ќе се менуваат секој ден до конечниот договор, процесот на евроинтеграција и понатаму ќе го води ДУИ, додека се очекува Арбр Адеми да седне на оваа функција. Дуи ќе го превземе и МВР, така што името кое најмногу се споменува за оваа министерство е Блерим Беџети, додека за Министерството за правда се споменува името на Фатон Ахмети, кој е кадар од Тетово.

Ова е можниот владин кабинет: Премиерот Насер Зибери,
вицепремиер Царовска, Касами и Тачи, вицепремиерот за евроинтеграции Арбр Адеми.
Министерот за надворешни работи Едмонд Адеми,
министерот за внатрешни работи Блерим Беџети, министерот за правда Фатон Ахмети,
министерот за финансии Фатмир Битиќи, министерот за економија Насер Нуредини
Министерот за транспорт Крешник Бектеши, министерот за одбрана Драган Николиќ.

Македонија

Заболени
30,488
+930
Мртви
982
+5
Излечени
20,448
Активни
9,058
Last updated: 31/10/2020 - 01:41 (+01:00)
loading...

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.