Македонија

НЕ СТИВНУВААТ ВИСОКИТЕ БРОЈКИ НА ЗАРАЗЕНИ И ПОЧИНАТИ И ДЕНЕС

Сликата може да содржи: текст кој вели „република северна македонија министерство аздравство петок 11.12.2020 заболени излекувани 72044 смртни случаи 2077 48170 активни случаи 21797“
Во последните 24 часа се направени 3114 тестирања, а регистрирани се 1161 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 410
-Куманово 54
-Дебар 19
-Штип 54
-Прилеп 59
-Тетово 58
-Струга 25
-Велес 55
-Битола 75
-Охрид 51
-Кавадарци 55
-Гостивар 38
-Гевгелија 38
-Струмица 27
-Крива Паланка 10
-Радовиш 14
-Крушево 1
-Кочани 28
-Пробиштип 7
-Демир Хисар 3
-Македонски Брод 2
-Пехчево 1
-Берово 1
-Валандово 5
-Виница 2
-Делчево 5
-Кратово 3
-Свети Николе 18
-Кичево 12
-Ресен 7
-Неготино 24
Починати се 26 лица, седум пациенти од Скопје (61, 66, 63, 67, 68, 64 и 30г), двајца од Куманово (53 и 63г), двајца од Штип (64 и 78г), двајца од Прилеп (85 и 85г), еден пациент од Струга (71г), еден од Битола (61г), четири пациенти од Гостивар (57, 83, 76 и 75г), еден од Струмица (80г), еден од Крива Паланка (73г), двајца од Кочани (66 и 67г), еден од Пробиштип (35г), пациент од Делчево (64г) и еден од Кичево (66г). Пациентите се починати во болнички услови.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 806 оздравени пациенти од:
-Скопје 295
-Куманово 34
-Дебар 4
-Штип 20
-Прилеп 49
-Тетово 45
-Струга 25
-Велес 29
-Битола 62
-Охрид 33
-Кавадарци 18
-Гостивар 41
-Гевгелија 15
-Струмица 22
-Крива Паланка 8
-Радовиш 3
-Крушево 3
-Кочани 14
-Пробиштип 7
-Демир Хисар 2
-Македонски Брод 2
-Пехчево 1
-Берово 9
-Валандово 4
-Виница 4
-Кратово 1
-Свети Николе 7
-Кичево 14
-Ресен 16
-Неготино 19
Досега во земјата се направени вкупно 360.216 тестирања на Ковид -19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 72044, бројката на оздравени пациенти е 48170, на починати е 2077, а бројот на активни случаи изнесува 21797.


Македонија

Заболени
154,524
Мртви
5,184
Излечени
143,427
Активни
5,913
Last updated: 15/05/2021 - 10:26 (+02:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.