Занимливости

Не е како од машките соништа, ВАКА ИЗГЛЕДАЛЕ ЖЕНИТЕ ВО ПРВИТЕ ХАРЕМИ ИСТО КАКО ИВОНА НА ЛАТАС ТАКВИ

Насир ал-Дин Шах Кајар го нарече својот народ „слуга во служба на неверници“ затоа што купувал технички производи од Британците и Русите и им дозволи да отвораат фабрики, рафинерии и рудници низ Персија со примање мито. И покрај тоа што не бил популарен, тој бил еден од најдолговечните владетели во персиската историја и најдолг во неговата династија. Тој бил персиски шах на династијата Кајар од 1847 до 1896 година.

Запаметен е како човек што ја модернизирал Песија во многу сфери, и приватно како голем љубител на уметноста, особено на поезијата, тој самиот пишувал и сликал. Тој се држеше чекор со светските трендови, па денес важи за првиот Иранец кој е фотографиран и за еден од првите што сам фотографирал.

Токму шаховите фотографии што станаа достапни за јавноста пред неколку години, предизвикаа лудост во реалниот свет.

Зошто? Бидејќи благодарение на нив, жените од харемот на Шахот беа видени за прв пат, како што навистина изгледаа, а не како што ги замислуваше Западот (и сè уште ги замислува).

Се освен витки убавици

Странски пратеници, фотографи и уметници често можеа да се видат на дворот на шахот. Еден од нив, рускиот фотограф Антон Севрујгин, ги овековечи персискиот владетел, неговите синови и внуци. Сепак, само шахот имал пристап до харемот, па токму тој ги фотографирал своите жени и конкубини.

Најчесто, Шахот ја сликал својата прва и омилена сопруга Анис ал Долех, кого ја нарекол сродна душа. Тој ја обожаваше и најмногу и веруваше.

Тој наводно и се доверувал со државните тајни, а таа исто така била и управител на харемот.

Тој ги фотографирал шах и неговите конкубини. Во неговиот харем имало 84! Тие не беа витки и кревки жени со долга, пуштена коса. Жените на Шахот беа куси и благо речено, пријатно исполнети. Главата и вратот покриени со богато украсена шамија, нивните главни адути беа споени веѓи и темни, многу изразени мустаќи. На прв поглед, се чини дека станувало збор за мажи во женски фустани!

Сепак, критериумите за убавина во тоа време беа такви, особено во високата класа. Колку беше посилна и подебела жената, толку беше поубава, а тоа особено се однесуваше на жените во харемот. Јаделе најдобра храна и не смееле да се движат премногу често.

Машкиот изглед, кој вклучуваше дека жената треба да е силна и влакнеста, го привлекуваше шахот, а сите жени во харемот изгледаа така. И не само тоа! Откако видел балет за прв пат во Русија за време на неговата посета на цар Александар Втори Романов во 1873 година, на шахот толку многу му се допаднале таканаречените „туту здолништа“ што ги носеле балетаните, што кога се вратил во земјата им наредил на кројачите да ги шијат и за неговите жени.

Така е создадена цела низа фотографии на жени од харемот, кои наместо традиционални широки панталони и фустани, носат кратки здолништа кои им ги откриваат колената.

Се шпекулира дека шахот сликал и голи фотографии од своите жени, но, доколку се пронајдени, тие досега не и биле прикажани на јавноста.Македонија

Заболени
216,328
+333
Мртви
7,609
+17
Излечени
200,669
Активни
8,050
Last updated: 02/12/2021 - 23:45 (+01:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.