Живот

Наш предлог за совршено викенд уживање

Наш предлог за совршено викенд уживање.

За градот Дојран има неколку легенди, но најпозната е онаа за убавата мома Дојрана. Имено, Дојрана се вљубила во овчарчето Лабин. Еден ден, среде градот се виело оро, каде што биле собрани сите моми и ергени. Тука била и Дојрана со Лабин. Во тој момент дошол Џемо Арамбашата, кој ја здогледал убавата Дојрана и ја грабнал, а Лабин тешко го ранил со сабјата. Дојрана, од големата омраза и лутина кон Џемо, скокнала од неговиот коњ и се стрчала накај Лабин. Иако ранет, таа успеала да го довлечка до езерските води и за да не бидат заробени од Џемо, се удавиле во езерото. Од тој трагичен настан, езерото, според легендата, се нарекло по името на Дојрана – Дојранско Езеро, а градот го добил името Дојран.

Наполнете го резервоарот на вашето возило на една од бензиските станици на Gulf и уживајте во убавините на Дојран и Дојранското езеро.

Фотографија на Supertrade.Македонија

Заболени
156,017
Мртви
5,489
Излечени
150,263
Активни
265
Last updated: 24/07/2021 - 09:11 (+02:00)

Поврзани вести

Напишете коментар

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.