Балкан

Најмистериозното интервју со Аркан од кое се заледува крвта

Мистериите поврзани со животот и смртта на Жељко Ражнатовиќ Аркан, дури и 21 година по убиството, не престануваат да ја шокираат јавноста и скоро секој ден има полемики за неговото богатство, работење, приватни работи. Интервјуто во кое командантот на Српската доброволна гарда за прв пат покажа емоции, посетувајќи го новинарот Ристо Ѓога во 1994 година, е интересно по повеќе основи, и фактот дека истоимениот водител трагично го загуби неговиот живот набргу по емисијата „Мојот гостин , неговата вистина “.

Имено, неколку месеци по познатото интервју, односно на 12 септември 1994 година, новинарот Ристо Чого, една од ретките луѓе на кои Аркан им открил најинтимни детали од сопствениот живот, мистериозно починал во Зворник, и деталите за неговата смрт никогаш не биле откриени.

Официјалната верзија тврди дека станува збор за несреќа во која Ѓого паднал од терасата на хотелот „Видиковац“ во Дрина, од каде подоцна бил извлечен од нуркачи. Сепак, една од шпекулациите вели дека Ѓога е „убиен од непријателите на српскиот народ“.

Во времето кога беше објавено интервјуто, Аркан сè уште беше командант на Српската доброволна гарда и лидер на Српската партија за единство. Само еднаш беше објавен едночасовен разговор со него.

Приказната за налозите за апсење во седум западни земји е исто толку актуелна денес, како и во 1994 година. На прашањето да објасни дали е тоа вистина или не, Жељко Ражнатовиќ рече:

„Сум бил насекаде, но имам своја компанија во Англија и секој новинар сака да го знае името на компанијата со цел да ја стави на црната листа и да пропадне. А, фактот што се издаваат потерници за мене е гласина, пред сè, од нашите непријатели кои шират пропаганда. „Како гласината дека умрев, тие дури ме закопаа и сите можни светски медиуми ја пренесоа веста – Си-Ен-Ен, Њујорк Тајмс“, одговори Аркан, додавајќи дека не сакал да негира ништо во тоа време, но еден ден морал да ја запре приказната на следниот начин:

„Подоцна, организирав прес-конференција во„ Маџестик “во Белград, на која учествуваа 124 новинари, од кои 68 странски новинари, над 20 ТВ екипи. Тогаш изјавив дека пропагандата против српскиот народ е очигледна затоа што сите објавија дека сум мртов, а јас сум жив “.

На прашањето за неговата деловна активност во странство, како и потерницата од Интерпол, Аркан одговори во мистериозно интервју:

„Бев ангажиран во увоз и извоз во странство, имав свои бутици и ако имаше потерници за Интерпол, до сега ќе бев уапсен и ќе ме судеа. Тоа е само пропаганда на нашите непријатели од Западот и некои опозициски партии додека нивните членови преминуваат кон мене. Не реков дека сум бил цвеке и ангел кога сум бил мал, бев многу непослушен, имав бурно минато, но човекот прави се што прави за во иднина “.

За време на интервјуто, новинарот ја спомна и приказната за потеклото на Аркан, па го праша:

„Вие, како син на офицер, треба да бидете првиот за братство и единство. И вие први го браневте српскиот народ “, на што командантот на Српската доброволна гарда одговори:

„Татко ми беше офицер, но мајка ми беше православна Србинка и јас бев воспитан на тој начин. Татко ми секогаш се декларираше како Југословен, а ние се деклариравме како Срби“.

Аркан зборуваше и за славниот натпревар помеѓу Ѕвезда и Динамо и немирите на Максимир.

„Јас бев лидер на навивачите. И познато е дека кога усташките и фашистичките идеи започнаа да беснеат во Хрватска, токму тогаш се случи да се најдеме на познатиот Максимир на натпреварот во Ѕвезда против Динамо, каде 30 000 луѓе извикуваа: „Србите на врби“ и „Ќе ги колеме Србите“ . И тогаш знаев дека ќе има војна “, се присети Аркан на почетокот на немирите што доведоа до граѓанска војна на овие простори.

„Тогаш се организиравме, не само навивачите на Ѕвезда, туку и навивачи на Партизан и ја основавме Српската доброволна гарда. Прво го браневме манастирот Крка “, рече Аркан.

Новинарот понатаму спомена дека Ражнатовиќ ги чувал „тие трупци“ во Книн, заедно со навивачите во 1990 година, зборувајќи за последователното апсење и Горан Хаџиќ, кој стана познат на пошироката јавност по апсењето, што Аркан го негираше:

„Не е точно, јас бев уапсен на 28 ноември 1990 година, а Горан во април 1991 година, откако усташката полиција го нападна Плитвице. Бев во усташкиот затвор Реметинец шест месеци и 15 дена “, објаснувајќи ги деталите за апсењето:

„Тоа е чиста предавство, познато е, во тоа време тргнавме да ја окупираме полициската станица во Двор на Уни, заедно со српските полицајци затоа што дојдов од Белград со само две лица, бевме на состанок во Книн“, рече тој. Ражнатовиќ одговарајќи на понатамошни прашања од новинарите во врска со идентитетот на двајцата:

„Бандиќ, тој е постар човек, пензионер, патем, не требаше да преземе ништо, а Зоран Стевановиќ. Бевме во Книн на состанок и требаше да ја освоиме усташката станица, сепак, на Уна бевме уапсени од српската полиција

аца, девет Срби во две полициски патроли. И тој Цариќ, кој беше со нас во автомобилот, излезе од автомобилот и разговараше со нив сосема нормално и рече: „Не грижи се, овие се мои“. И бевме опремени, имав хеклар. Ние, исто така, му поверувавме, сепак, кога излегов од автомобилот, имаше опсада и нè уапсија, одведоа од Двор на Уни во Сисак и веднаш во Загреб. Бев облечен во униформа на Српската доброволна гарда “, одговори Ражнатовиќ.

Тој додаде дека е осуден на 20 месеци затвор.

„Кога ме прашаа зошто сум во униформа, реков дека тоа е мода затоа што тогаш навистина беше мода. Цело време до ослободувањето, ставот кон мене беше точен. Бев осуден на 20 месеци затвор. Сите добивавме нешто околу 20 месеци. Имав адвокат, едниот беше муслиман, другиот беше хрватски, а третиот беше Србин од Белград. „Три различни националности, намерно го избрав тоа да дејствува како братство и единство, мислам дека тоа беше паметен потег“.

На новинарско прашање за Српската доброволна гарда и нејзините познати подготовки што во тоа време имавме можност да ги гледаме на телевизија, а за кои се зборува и денес, Ражнатовиќ одговори:

„Како навивачи, најпрво трениравме без оружје, подоцна му испративме оружје на Книн од странство, му испративме оружје на Книн од магацинот за територијална одбрана нон стоп, па во тоа време бевме физички подготвени, но не и воено, никогаш не служев во армијата. “Не знаев никаква воена доктрина, но како син на полковник за авијација, јас бев војник цел живот”.

Во разговор со Ѓого, Ражнатовиќ направи прецизна хронологија и редослед на настаните што доведоа до основањето на гардата.

„Организирав стражар со покојниот Гичко Божовиќ, тоа беше официјално на 11 октомври 1990 година и се организиравме порано, веднаш по 13 мај 1990 година. Имено, усташите дојдоа на власт, Туѓман дојде на власт на 12 мај, 13-ти беше играта на Максимир и ние организиравме веднаш после тоа, тогаш му реков дека ја организирав Српската доброволна гарда, идејата беше моја, имавме наши сопствени марки, маици, воени лични карти “.

Во ова едночасовно интервју, Ражнатовиќ зборуваше и за славниот капетан Драган:

„Капетанот Драган беше направен да биде славен затоа што на Србите во тоа време им требаше некој, а Книнџе всушност беа луѓе од Србија кои беа обучени, тие имаа и некои луѓе од Краина, но повеќето беа од Србија. Јас навистина ги ценам, тие се бореа храбро, но сето тоа се распадна затоа што капетанот Драган го загуби својот авторитет. Подоцна, кога дојдоа вистинските битки, како што се битките за Вуковар, Ласлово, Лужац – битки што беа борби да се биде или не за српскиот народ, тогаш приказната за капетанот Драган стивна. Тогаш на ред дојде Српската доброволна гарда. И српските „Тигри“ “, рече тогаш Ражнатовиќ.

Ѓого понатаму го праша како се справува со последиците од војната и што е најтешко за него.

„Најтешко ми беше тука, во Република Српска. Стигнавме на покана од Српската демократска партија затоа што имавме информации дека муслиманите веќе организирале, дека во Јања има над 300 калашникови, дека во самата Бјелина има над 600 калашникови, дека веќе е вметната хрватска единица составена од Албанци во Бјелина. Тој требаше да ја преземе власта преку ноќ и да ги застрела сите истакнати Срби “, одговори Ражнатовиќ, додавајќи:

„Стигнавме во текот на ноќта и во тоа време петмина Срби веќе беа заклани, иако Албанците го држеа скоро целиот град, успеавме да влеземе во центарот. Беше навистина тешка борба, не ги поштедивме ниту Албанците. Подоцна, кога престанаа борбите, на состанокот на кој беа Фикрет Абдиќ, Билјана Плавшиќ и генерал Прашчевиќ, ги покажав пушките што ги запленивме, на нив имаше усташки симболи и на нив пишуваше „Произведено во Хрватска“. И тие беа зелени калашникови, направени специјално за нивните муслимани. Ја однесовме Бјелина на бум. Населението, кое беше збунето на почетокот, ни даде голема помош, но следниот ден тие се организираа и зедоа оружје. Мајорот Гавриловиќ ги вооружуваше луѓето од магацинот, па таму имаше околу 3.000 вооружени лица. И 60 од нас дојдоа во Бјелина во првата рација, подоцна дојдоа повеќе луѓе. Мислев дека ќе одиме во Тузла, бидејќи владиката Василија Кажавенда, Билјана и генерал Прашевиќ, на кого не му верував, ме молеа. Ме молеа да не одам во Тузла, ЈНА да ги држи конците во нејзините раце. И денес не можам да жалам што не ја зедов Тузла “, рече Аркан.

Во ова интервју, тој исто така опиша како реагирал кога слушнал дека, како што рече, „муслиманите го зазедоа Зворник“.

„Ја слушнав веста дека муслиманите го зазедоа Зворник и потоа отидов во Мали Зворник со сите адитунти. Кога стигнав таму, наидов на состанок, на состанокот присуствуваа командантот на СДА Зворник, командантот на кризниот штаб и од друга страна командантот на СДС и претседателот на СДС Зворник. Тие разговараа за преговори со муслиманите за ослободување на Србите, а ние ќе им дадеме Каракај. Ги прашав: ‘Кој ти даде право да преговараш за предавство?’ и ги претепав двајцата”.Македонија

Заболени
106,110
Мртви
3,176
Излечени
94,275
Активни
8,659
Last updated: 06/03/2021 - 09:56 (+01:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.