ЗанимливостиТоп2

Му носи ли Курц порака на Груевски да ја спаси ВМРО-ДПМНЕ со оставка од лидерската позиција?!

Себастијан Курц – министер за надворешни работи на Австрија и претседавач со ОБСЕ, официјално, според најавата, во недела доаѓа во Скопје на средба со министерот Поповски за да ја посети македонско-грчката граница која е каналот за наплив на бегалци од Сирија во западните земји.

gruevski-kurc-520x254-1

Тоа е официјалната најава за посетата на Курц кој е добар пријател со функционерите од ВМРО-ДПМНЕ бидејќи и тој и тие припаѓаат на сестрински партии.

Курц во тоа својство дојде и зборуваше и на предизборниот митинг на партијата на Груевски во Скопје, чекор кој предизвика полемики дека ја злоупотребува министерската позиција за да им помогне на ВМРО-ДПМНЕ на исходот од престојните избори.

Овој пат, според дипломатски извори, Курц покрај посетата на границата во Скопје доаѓал со порака лично до Груевски од име на европските десни партии – народњаците во кои е и ВМРО-ДПМНЕ.

Курц ќе му ја пренесе пораката на Груевски од европските сестрински партии дека треба да се повлече од лидерската функција за да ја спаси ВМРО ДПМНЕ од евентуални поделби и тонење.

Македонија

Заболени
55,127
Мртви
1,546
Излечени
32,894
Активни
20,687
Last updated: 24/11/2020 - 16:11 (+01:00)
loading...

Поврзани вести

Напишете коментар

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.