Македонија

Мицкоски: Поранешни пратеници не може да поднесат иницијатива

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во вечерашното интервју во емисијата 360 степени рече дека Собранието не може повторно да се свика и тоа би било противуставно.

-Се наоѓаме во една многу деликатна ситуација кога имаме поранешни пратеници, и тоа не го говори само ВМРО-ДПМНЕ, туку и професори како Климовски, Силјановска, Каракамишева…
Поранешни пратеници не може да поднесат иницијатива. Тоа би било преседан и кршење на Уставот. Точно е дека ние имаме интерес да има систем на контрола на  власта, но не на овој начин.
Што е целта што власта сака противуставно да се свика Собранието? Првата е онаа што ја кажуваат, да се потврди вонредната состојба. Втората теза е дека сакаат да наметнат датум за избори. Можеби е некоја трета цел. Но, полека на сигурно преоѓаме во една кризна состојба, смета Мицкоски.Поврзани вести

Напишете коментар

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.