МакедонијаТОП

МИЦКОСКИ И ВУЧИЌ НА СРЕДБА ВО БЕЛГРАД

Денес во Белград, заедно со потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ г. Aleksandar Nikoloski и пратеникот и лидер на ДПСМ г. Иван Стоилковић остваривме средба со Претседателот на Република Србија и лидер на СНС г. Aleksandar Vučić.
На средбата се разговараше за продлабочена соработка на двете сестрински партии во рамките на Европската народна партија, европските перспективи и регионалната соработка.
Посочив дека потребно е регионот конечно да направи сериозен чекор во однос на борбата и потрагата за подобар живот и посреќни граѓани. Иднината на регионот не е во градење на ѕидови, туку мостови кои ќе донесат подобар и побогат живот за сите, посочувајќи дека европското интегрирање треба да биде акцелератор на тие процеси.
Истакнавме подготвеност за продлабочена соработка во рамките на Европската народна партија.
Вучиќ даде поддршка на позициите за развој на соработката и продлабочено пријателство, како и иницијативата “мини шенген” која не смее да се гледа како алтернатива на Европската Унија туку како на начин на премостување на бариерите и развој на државите.
Можно е да е слика од 2 луѓе, луѓе што стојат и внатре


Македонија

Заболени
189,887
Мртви
6,594
Излечени
170,956
Активни
12,337
Last updated: 27/09/2021 - 08:15 (+02:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.