Колумни

Mиленко: Што ќе му се сите пари на Бобо кога секоја скопска курветина му се смее оти имал мало куре?

СЕЉАЧИЗАМ

СЕЉАЧИЗАМ

Што мене ми покажаа “случаите” Рекет и Тросед?

Покажаа огромна и незаситна алчност на сељачаана искомплексирана.

Без разлика дали е обвинителка од Смоквица или радовишко, или е имбецил бодигард од кичевско, без разлика дали е педерска квазимодо наказа и креатура од Лењинова, или е новинар рекетар (Орданоски, Јадранка, Кабранов, Борјан и сестра ми и внука му…), без разлика дали е брачен пар што колку до завчера носеше пластични “бардовки” папучи, без разлика на се – НЕЗАСИТЛУКОТ сељачки ги погреба.

Толку без мерка, без усул, без срам, без исаф да се барало пари за градење на фешн трговски центри што никогаш не би се изградиле, толку пување, толку самобендисаност, толку лажење, толку трошење – е карактеристика на СКОРОЕВИЧ. СЕЉАК над СЕЉАЦИТЕ.

Во моменти кога владата се фали со зголемување на пензијата од ПОЛОВИНА ЕУРО, ташните на обвинителките, рекетарите, парламентарците и премиерот се полнеле со суми од ДЕСЕТИЦИ МИЛИОНИ ЕВРА.

Пред 20 години, во колумна во двонеделникот Форум (сопственост на С. Орданоски и Ѓ. Исмаил), напишав колужна со наслов “КОЛКУ Е ДОСТА”.

Е сељачаано, колку е доста? Колку грама хероин, гучи ташни, панамери, бентлија и јахти се доволни?

Може ли човек во исто време да сере во два ќенефа? Или  може ли во исто време да се вози во два авиона? Може ли одеднаш да навлече три пара кондури и да понесе десет чанти?

И, ако е обвинителката Фати-ме со Гучи чанта од 3.000 евра, подобар правник ли е од Апасиев или Панчевски?

Што ќе му се сите пари на Бобо кога секоја скопска курветина му се смее оти имал мало куре?

Со парите што ги изрекетираа и испокрадоја можат ли Фросина Ременски и Радмила Шекеринска да станат поубави и поебазовни од Софија Куновска?

Одговорот е НЕ.

Добро друштво, искрена љубов, право пријателство, домашна салата, козјо сирење, лубеница од Моране, чашка Џејмисон, една скромна Кохиба месечно, 10-ка во Дестан, прасечко во Скара бар, даска кај Пуже, косење трева во дворот – се ЗАДОВОЛСТВА што се неспоредливи со купување партали во миланска Галерија.

Попаметен и посреќен ли си ако личиш вака: 

Или ако си ваков:

Или, ваков:

Велам, најголем впечаток од Рекет и Кауч ми остави супер високото ниво на СЕЉАЧИЗАМ.

 

М. НеделковскиПоврзани вести

Напишете коментар

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.