ВЕРСКА РИЗНИЦАКолумни

МАКЕДОНСКАТА ДИЈАСПОРА ЌЕ БАЦУВА РАКА НА ГРЧКИ ПОПОВИ!!! ДОКАЗ ВИ КАЖА И ВЕ ПРЕДУПРЕДУВАШЕ!

Доказ одамна ви кажа и предупреди!

лооо, Дијаспорооо, нашинциии, дали се слушаме??? Па вие бевте гласноговорни, зошто се заќутавте??? Или незнаете што ви подготвуваат??? Е СЕГА НИЕ ЌЕ ВИ КАЖЕМЕ, да не испадне утре дека НЕ СМЕ ВИ КАЖАЛЕ!!! Признавањето на МПЦ заглави со децении, иако МПЦ има верници, цркви, манастири,богословски факултет, развиено монашко братство и се она што е белег на една Автоќефална црква, сепак одредени структури ја втурнаа МПЦ во ,,авантура”, да бара ТОМОС за признавање на Автоќефалност од Вселенската патријаршија во Цариград (Истанбул).

За оваа ,,самонаречена” Вселенска црква, демек ,,главна”, факт е дека нема верници, контролирана е од ЦИА, а традиционално е во прегратките на ,,Султанот”! По истиот модел Томос ( признавање) доби Украинската православна црква, но ја загуби Автоќефалноста, а доби статус на самостојна Црква под дирекна јурисдикција на Вселенската, а притоа се откажа од Дијаспората, со која во иднина ќе ракоположи Владика назначен од Вселенскиот патријарх Вартоломеј. Истото сценарио ја чека и МПЦ, при што во Дијаспората ќе биде назначен нов Грчки Владика, името на МПЦ-ОА ќе биде сменето во Православна Црква на Северна Македонија, а додавката Охридска Архиепископија ќе ја присвојат Бугарите! Пазарот е направен, народот незнае и затоа Молчи!!!

Македонции, нашинции во Дијаспората, вие од секогаш сте биле патриоти, не молчете!!! По промената на Државното име, ова е второто поголемо предавство кое и се спрема на Македонија!Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.