Колумни

Makco од Куманово: Несовесни комуњари ми го уништија игралиштето срам да ве биде

СРЦИЊА ОСТАВАЛЕ СРЦЕ ДА ГИ ИЗЕДЕ ЦРНО ДА БОГ ДА!

Maksim Dimitrievski

1h

Уште целосно ненаправено, уништено од страна на несовесни и неодговорни.
Тартан гумената подлога на надворешното игралиште во техничко училиште Наце Буѓони во Куманово е уништено од страна на вандали во текот на вчерашниот ден веднаш по неговата изведба.
Само да потсетам оваа училиште од кое излегоа над шеесет образувани генерации оваа година доби и нова училишна спортска сала, дали така се однесувате и за сопствениот имот?
Оваа година општината и училиштата од заштедите кои што се направени во образованието поради намалените трошоци средствата ги инвестира во подобрувањето на условите во училиштата (реконструкција на три спортски игралишта со тартан подлога и нова опрема, реконструкција на санитарни јазли, репарација на кровови и спортски училишни сали, набавка на смарт табли и други технички помагала и др.), во училиштата не е вложувано со децении и повеќе од неопходно е да создадеме подобри услови за младите генерации.
Дали со вакво однесување на поединци ќе успееме во тоа, дефинитивно ДА…
Ќе ве пронајдеме кои и да сте, ќе одговарате а ние ќе продолжиме да работиме!
Го осудувам овој вандализам, мораме сите заедно и одговорно да го сочуваме заедничкиот имот, апелирам до надлежните да ги пронајдат и санкционираат сторителите!

Фотографија на Maksim Dimitrievski.

Фотографија на Maksim Dimitrievski.

Фотографија на Maksim Dimitrievski.

Фотографија на Maksim Dimitrievski.

Фотографија на Maksim Dimitrievski.Македонија

Заболени
66,330
Мртви
1,877
Излечени
42,241
Активни
22,212
Last updated: 05/12/2020 - 03:41 (+01:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.