ЗанимливостиСветТОП

Мадона вели дека новата политика на приватност на Инстаграм му овозможува на Марк Цукерберг да ги шпионира корисниците

Познатата пејачка Мадона рече дека „новата политика за надзор на сајбер му овозможува на Марк Цукерберг да шпионира вас и вашето семејство, да ги украде вашите најинтимни тајни и да ја следи вашата усогласеност со владините мандати преку сите ваши уреди“.

ИЗВЕШТАЈИ
Платформата за социјални медиуми во сопственост на Фејсбук Инстаграм ја ревидираше својата политика за приватност на 20 декември 2020 година.

Познатата пејачка Мадона на платформата реагираше и објави видео на Инстаграм во кое се вели дека новите политики ќе му овозможат на Цукерберг да „шпионира вас и вашето семејство“.

Новите политики предизвикаа критики и од сексуалните едукатори и професионалци на платформата.

Познатата пејачка Мадона ги предупреди своите обожаватели и следбеници за новите услови на користење на Инстаграм кои стапија на сила од 20 декември 2020 година. Мадона објави видео на Инстаграм во кое се вели дека новите политики ќе му овозможат на Закерберг да „шпионира вас и вашето семејство“.

Во натписот таа напиша: „Од утре, новите политики на Инстаграм за сајбер надзор му овозможуваат на Марк Цукерберг да шпионира вас и вашето семејство, да ги украде вашите најинтимни тајни и да ја следи вашата усогласеност со владините мандати преку сите ваши уреди – вклучувајќи ја и вашата телевизија – и да ги продава вашите податоци до владата и индустријата или да ве казнат за непослушност. # диктатура “

Инстаграм на 21 декември објави на Твитер: „Се чини дека ажурирањето на нашите услови предизвикува одредена конфузија, постојат тврдења дека нашите политики се менуваат за да ни овозможат да шпионираме луѓе, но ова не е точно. Ние правиме само промени за да помогнеме појасно објасни ги нашите поими и информирај ја нашата заедница “

 

Тема на Reddit ја дискутира новата политика за приватност и забележува дека преку новите услови на услуга Instagram „може да ги провери вашите дневници за повици, вашата историја на СМС, тие можат да направат анализа во живо на вашата камера, можат да го копираат вашиот адресар и многу повеќе од поимите се прилично лабаво дефинирани. ”

Новите политики предизвикаа критики и од сексуалните едукатори и професионалци на платформата. Некои страници тврдат дека новите политики ќе доведат до забранување на заедницата.

Инстаграм во изјава за Mashable рече: „Новите термини се насочени кон разјаснување како апликацијата користи податоци за да служи персонализирани реклами; што добиваат огласувачите на податоци; и лиценцирање и употреба на IP. Тие не сменија ниту еден од јазиците околу објавувањето на сексуални или сугестивна содржина. ”

На 16 декември, Инстаграм го разјасни нивното ново ажурирање на политиката: “Гледаме одредена збунетост дека ажурирањето на Условите за употреба е наменето за сексуални работници. Ние сакаме да ја увериме нашата заедница дека тоа не е точно и ништо нема да се промени во врска со начин на спроведување на нашите политики на 20/12.

„Направивме некои измени во нашите Услови за полесно да ги разберат; на пример, обезбедуваме појасен јазик за тоа како ги користиме податоците за да ги персонализираме рекламите. Можете да ги најдете овде и тие се однесуваат на сите на Инстаграм“, забележа платформата, споделување врска до објаснувач на Фејсбук.

Кои се ажурираните Услови на користење на Instagram?
Инстаграм се чини отстрани една од страниците со детали за Условите на користење, а врската споделена од платформата на Фејсбук не ја истакнува спорната политика околу сексуалната содржина.

Според врската споделена од Фејсбук, ревидираните услови на услугата на Инстаграм, „Ние не бараме сопственост на вашата содржина, но вие ни давате лиценца да ја користиме“.

Инстаграм забележува дека кога корисникот споделува, објавува или поставува содржини што се опфатени со права на интелектуална сопственост (како фотографии или видеа) на или во врска со неговата услуга, „со ова ќе ни дадете не-ексклузивен, без авторски права, пренослив , подлиценцирана, светска лиценца за хостирање, употреба, дистрибуција, изменување, извршување, копирање, јавно изведување или прикажување, преведување и создавање деривативни дела на вашата содржина (во согласност со поставките за приватност и апликација). ”

Инстаграм понатаму забележува дека лиценцата завршува само кога содржината на корисникот е избришана од нејзиниот систем.

Дополнителни права вклучуваат давање дозвола на Инстаграм „да го користи вашето корисничко име, слика на профил и информации за вашите односи и постапки со сметки, реклами и спонзорирана содржина“.

„Ако изберете корисничко име или сличен идентификатор за вашата сметка, може да го смениме ако сметаме дека е соодветно или потребно. Можеме да отстраниме каква било содржина или информација што ја споделувате на Услугата ако сметаме дека ги крши овие Услови на употреба“, Инстаграм белешки. Минатиот месец, извештајот го забележа тоа.Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.