Балкан

Љубчо Георгиевски: Бојко Борисов е нервозен бидејќи не биле реализирани инвестициите кои му биле ветени: Да ги купи Комерцијална банка и Македонскиот Телеком!?

Југословенската комунистичка историографија признаше  дека македонската нација е најмладата нација на Балканот, изјави поранешниот лидер на ВМРО ДПМНЕ, Љупчо Георгиевски во интервјуто дадено за агенцијата Бгнес.

Во тоа интервју, Љубчо Георгиевски фрла дрвја и камења по својот наследник на чело на партијата, Никола Груевски.

Никола Груевски зададе тежок удар со антиквизацијата, вели тој. ВМРО-ДПМНЕ стана пројугословенска партија.

Обичните луѓе од двете страни на границата се чувствуваат блиски, смета Георгиевски и додава: Ние мора да ги признаеме заслугите на Зоран Заев и неговата желба за пријателство со Бугарија.

За прв пат еден политичар јавно ја потврди тезата што беше кажана во емисијата Во Центар, дека Бојко Борисов е нервозен поради инвестиции во Македонија кои му биле ветени, а не биле реализирани.

Станува збор за продажбата на Комерцијална банка која требаше да биде купена од бугарски банки блиски на Борисов и за Македонски телеком каде како инвеститор требаше да се јави компанијата Вивател која на крај инвестираше во Албанија.

Слушнав дека бугарските инвестиции и големи проекти се стопирани во нашата земја, вели Георгиевски. Бојко Борисов и Зоран Заев мора да најдат решение и да тргнат кон вистинско приближување.

Според Георгиевски, бугарското вето ќе им нанесе голема штета на двете земји и ќе ги мобилизира просрпските сили во нашата земја.Македонија

Заболени
155,624
Мртви
5,475
Излечени
149,862
Активни
287
Last updated: 21/06/2021 - 09:41 (+02:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.