Свет

ЛГБТ ЛУЃЕТО ДА ПОСВОЈУВААТ ДЕЦА Над 60 отсто гласале „за“

Над 60 отсто од Швајцарците се изјасниле дека се „за“ истополовите бракови да можат да посвојуваат деца, дознава Би-Би-Си преку свој дописник. Новите мерки ќе им овозможат на паровите да посвојуваат деца со кои не се во крвно сродство, а на лезбејските парови им се отвора и можноста да имаат деца преку донација на сперма.

Во пресрет на гласањето, црковните групи и конзервативните политички партии се спротивставија на идејата, велејќи дека тоа ќе го поткопа традиционалното семејство. Швајцарија е земја во која истполовите бракови се легализирани уште од 2007 година, но посвојувањето деца уште не е дозволено.

Ако референдумот биде успешен, со овие мерки Швајцарија ќе се усогласи со другите западноевропски земји. Во текот на последните 20 години, повеќето земји во Западна Европа ги признаа браковите од ист пол.

Единствената разлика е што во повеќето други земји овие мерки и закони беа донесени без национален референдум.

Резулататите од референдумот ќе има за неколку часа.Македонија

Заболени
0
Мртви
0
Излечени
0
Активни
0
Last updated: 19/10/2021 - 03:47 (+02:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.