Македонија

ЛДП ќе ја напушти пратеничката група на СДСМ

ТВРДАТ ПОРТАЛИТЕ

Пратениците на ЛДП, Моника Зајкова и Боби Мојсоски ќе ја напуштат пратеничката група на СДСМ веднаш пред седницата за интерпретација на министерот Бојан Маричиќ – дознава Радио Лидер од висок извор во партијата.

Нашиот извор вели дека веќе подолго време се планира напуштање на пратеничката група од страна на ЛДП, но не открива дали тоа би значело целосно напуштање на коалицијата со СДСМ.

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ веќе подолго време најавува ново парламентарно мнозинство, но останува непознато дали ова напуштање на пратеничката група е дел од тој процес. Во исто време, пратеници од ВМРО-ДПМНЕ одбиваат да дадат коментар во однос на оваа одлука на ЛДП.Македонија

Заболени
146,733
+824
Мртви
4,419
+31
Излечени
122,121
Активни
20,193
Last updated: 18/04/2021 - 01:11 (+02:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.