Свет

Лавров има богата љубовница, ја води на службени патувања

ТВРДИ РУСКИОТ ОПОЗИЦИОНЕР АЛЕКСЕЈ НАВАЛНИ

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ја одвел својата љубовница која е вистинска милионерка во странство повеќе од 60 пати, оправдувајќи се со „дипломатски мисии“ и финансирајќи го нејзиниот луксузен начин на живот, тврди рускиот опозиционер Алексеј Навални.

Актерката и реставратор Светлана Полјакова, која има висока позиција во Министерството за надворешни работи од 2014 година, наводно е во врска со Сергеј Лавров долго време.

Лавров, кој е оженет и има ќерка, наводно ја зел со себе, во авион на министерството, на патувања во Франција, Италија, Швајцарија, Јапонија, Сингапур, Португалија и Грција.

За време на тие патувања, парот престојувал во луксузни хотели и апартмани, се дружел со познати бизнисмени и олигарси на нивните јахти, а повремено мајката, ќерките и роднините на Светлана се придружуваа на патувањето.

Во новиот извештај се наведува дека Полјакова е толку блиска до министерката што некои ја нарекуваат „Светлана Лаврова“ и мислат дека таа е негова сопруга. Исто така, се наведува дека Полјакова ги протерала од министерството сите оние кои не се согласувале со неа.

Девојката на министерот Лавров е исклучително богата, со недвижен имот во Русија и Британија вреден 13,6 милијарди долари. Полјакова поседува и луксузни автомобили во вредност од 545.000 долари, вклучувајќи Мерцедес од 274.758 долари.

Полјакова првпат се појави со Лавров во 2014 година, и оттогаш јавноста го следи нивниот луксузен живот преку Инстаграм профилот на 26-годишната ќерка на Полјакова, Полина. На профилот сега е затворен.Македонија

Заболени
0
Мртви
0
Излечени
0
Активни
0
Last updated: 19/10/2021 - 03:39 (+02:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.