Колумни

Латас тврди дека ВМРО ДПМНЕ била проамериканска партија,а свиркачи од Скопје ке му доставеле тони материјал против Бејли?!

По смената на власт во Вашингтон новиот претседател Трамп отвори широка акција против Џорџ Сорос, главниот странски финансиер и ментор на СДСМ. ВМРО ДПМНЕ и онака е проамериканска партија но, сега има и аргумент повеќе пред Вашингтон. Имено, за прв пат, некоја македонска партија, во случајов ВМРО и Груевски, се директни партнери на власта во САД. На Трамп му требаат докази против Сорос, а тоа што на Трамп му треба ВМРО и Груевски го имаат во изобилие да му го дадат. И му го даваат. Има многу докази, а плус од нив се и насловите во медиумите финансирани од Сорос или УСАИД, дека Трамп е фашист, кретен, диктатор… ги читате секој ден.
latas
Трикот со потписи на соросоидни професори и нивни активисти за поддрршка на Бејли е доказ за сомневањата на Конгресот. Наместо потписи можат да стават само печат од фондацијата Сорос Македонија – исто им е. Како што изјави конгресменот Смит кој покрена истрага против овдешниот американски амбасадор Џес Бејли, свиркачи од Скопје им доставуваат материјали кои им се потребни. А докази има еден тон дека американската амбасада под Џес Бејли директно соработувала и го помагала СДСМ и Зоран Заев, и директно поддржувала и штитела насилни протести финансирани од Сорос и УСАИД, како што директно поддржува и насилства и притисок врз медиуми од страна на СДСМ и од СЈО на чело со Катица Јанева кои водат постапки против видни новинари и медиуми откако Заев и СДСМ со прст им покажаа на СЈО и на Катица кои се нивни главни непријатели.
Истрага во Конгрес за амбасадор, без оглед на исходот, значи проблематизирање за неговата дипломатска кариера и уривање на неговиот углед и таму, и овде. Тоа значи и дека Бејли, а и неговиот наследник, нема да имаат така комотна положба за држење страна и фаворизирање на СДСМ во иднина. Готово е со таа пракса. Со затворање на чешмите за пари од УСАИД и Сорос веќе од есен, и потоа, СДСМ и соросоидите, како и нивните медиуми, остануваат покуси за околу 10 милиони евра годишно. Тие се луѓе навикнати на многу пари, во опозиција направија куќи, имаат по два или повеќе станови и месечни приходи од неколку иљади евра. Без пари тие се риби на суво. За да ги одржува во живот, ако добие влада, Заев ќе мора да ги храни со државни пари, а тоа е нов влез во корупција која, и онака, е заштитен знак на Заев и СДСМ.
Дали СДСМ и Заев ќе бидат наградени од Али Ахмети за сето она што му го правеа? Дали мајката ќе му ја даде ќерката на оној кој ја и силувал и осрамотил?! Има и такви. Алчните браќа и сестри на силуваниот Али Ахмети и ДУИ ја немаат неговата болка и срам, за нив е важен само нивниот градоначалнички интерес со новите функции и парите од власта со Заев. А Ахмети? Кој го ебе, порачуваат неговите партиски паразити.
Дел од колумна на професорот и доктор Драган Павловиќ Латас:


Македонија

Заболени
106,832
Мртви
3,185
Излечени
94,461
Активни
9,186
Last updated: 07/03/2021 - 06:56 (+01:00)

Поврзани вести

Напишете коментар

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.