ЖивотЗабава

Купив ајварка, ја носам дома и ја ставам пак на вага, по што веднаш одам на пазарче и има што да видам Вело се запил пее песни за мене

Веќе на големо започна сезоната за подготовка на зимници, а тука пред се се мисли на традиционалниот ајвар чиј мирис веќе започна да се чувствува во речиси секое мало.

И покрај поскапувањата на дрвото, маслото за јадење, како и самата пиперка, ајварка, сепак грото македонски фамилии не се откажуваат. Можеби ќе направат некое кило или тегла помалку, но сепак ќе има ајвар.

Земјоделците и сезонава произведоа доволно ајварка иако не се задоволно со откупните цени кои што се во моментов.

Сепак на пазарите ајварката ја има во солидни количини и изборот е голем, а цените вариираат, иако се движат околу 50 денари од килограм.

Домаќинката Снежана С. од источниот дел на Македонија со цел да посведочи, но и да предупреди други, реши да сподели со што се соочила.

Сопругот ми замина на сезонска работа во Италија, па со малиот син заминав на пазар да си купам ајварка за да направам ајвар.

Отидов релативно рано, околу 8 часот наутра за да си одберам пред да се потроши оној поубавиот пипер и истото го сторив. Пиперот спакува во вреќи, дел од нив отворени, дел од нив заврзани.

Прашувам колку е пиперот, ми велат 50 денари од килограм и притоа велат секоја вреќа е од 30 килограми. Ги мерат пред мене и навистина 30 килограми. Им велам дајте ми три вреќички, тоа се 90 девеесет килограми.

Си одам дома и како нешто да ми вели, ај пак да ги премерам вреќичките, да видам дали навистина се толку килограми или око ме ла же. Ставам на вагата една, па друга, па и третата.

И што да видам, во секоја фали од 4 до 5 килограми. Тоа се околу 15 килограми минус во однос на цената што ја платив или во пари околу 700 денари.

Ги ставам во кола и право на пазарот од каде што ги купив, а има и што да видам. Продавачите со камиончето веќе ги нема, а таму уште две изиграни семејства кои исто како мене увидели дека им фали пипер кој го платиле.

Потоа од разговор со околните продавачи на други продукти ни велат дека тоа и е стандар шема, а ако некој муштерија ги затече додека се уште се таму може да поминат и по ло шо.

Каде виновни, па дури продавачите, инаку трговци се силат на муштериите со висок тон и не долично однесувања.

Инфектологот Вело Марковски долги години важи за еден од врвните стручњаци во својата област уште од времето на некогашна Југославија. На македонската јавност и стана познат со своите излагања, видувања, стручни анализи, препораки по појавата на вирусот.

Како еден од најстручните инфектолози и искусен професор, тој често гостуваше во медиумите, а неговите емисии предизвикаа внимание и надвор од нашата држава.

Добро познато е дека Вело Марковски е во брак со својата помлада сопруга Евгенија Николовска – Марковска со која имаат две деца – син и ќерка.

Д-р Марковски и сопругата Евгенија се добро познат пар во јавноста, но и најозборуван најмногу поради разликата во годините меѓу брачните партнери.

Меѓутоа, тоа воопшто не допира до нив затоа што тие двајца се сакаат, почитуваат и покрај вообичаените коментари тие уште посилно ја докажуваат нивната врска.

– Без никакви очекување ја започнавме врската и не очекувавме дека ќе заврши врската со брак и со деца. Најмногу ме осови неговиот однос кој е грижлив, изјави Евгенија во една прилика за Бекстејџ.

– Има многу предрасуди во опшеството кој се наметнати од религијата. Проблем е бидејќи имаше и има уште дофрлување без да се знае суштината, секоја врска си е посебна.

– Клучот на успешен брак е толеранција и почитување и љубов, во одреден сегмент од животот една од овие три работи може да ги заборавите но потоа да ги надокнадите, завршува доктор Марковски.

Убавата Евгенија е поранешна манекенка и мисица, некогашна членка на модното студио „Шанел“ од Битола со кое има учествувано на многу модни ревии, а освоено и повеќе титули на разните избори за убавина.

Откако младата убавица и професорот нивната љубов ја крунисаа со брак, сега имаат син и ќерка, а Евгенија покрај дипломирањето се стекна и со титулата магистер.

Понежната половина на Вело Марковски е доста актуелна на социјалните мрежи, особено на Инстаграм каде што често споделува фотографии.

Така и овојпат, на Инстаграм сподели фотографија од свадбата со убав повод за кој напиша: „Среќна годишнина. 5 години“Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.