Балкан

Куќи-кафулиња никнуваат низ Србија: Плаќаш за 24 часа, влегуваш со шифра, а внатре 200 луѓе-загарантирана дискреција и корона

Куќи-кафулиња никнуваат низ Србија: Плаќаш за 24 часа, влегуваш со шифра, а внатре 200 луѓе-загарантирана дискреција и корона

Корона журки во Србија се повеќе се организираат така што младите изнајмуваат куќи и викендички на крајот од градовите ширум Србија и од нив прават „тајни кафани“. Уште повеќе што од тоа се прави бизнис, а да биде и полошо, надлежните служби не можат да ги спречат ваквите групирања, пишува српски Блиц.

Изнајмивме за еден месец викендичка надвор од градот. Цената е смешна 200 евра. преку ден доаѓаат луѓе на влезот оставаат во кутијата 200, 300 српски динари за влез. Доаѓаат на кафе и за дружење. А навечер се журките, пуштаме музика, направивме шанк, секоја вечер доаѓаат по 150 луѓе, раскажува момче од Шумадија.

Како што вели во тие „тајни кафани“ доаѓаат и средношколци и студенти и постари, па многумина од идеја како да се дружат во текот на короната направиле бизнис. овој случај не е осамен, во околината на поголемите градови речиси е невозможно да изнајмите празна куќа или викендичка на подолго време.skrecija i šifrovane ulaznice

Pokrivalica kuća

 Македонија

Заболени
146,733
+824
Мртви
4,419
+31
Излечени
122,121
Активни
20,193
Last updated: 18/04/2021 - 01:26 (+02:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.