МакедонијаТОП

Коневски сам ги отстранил флешерите од неговото возило, утврди полицијата

Откако вчера беше снимен автомобилот на градоначалникот на Аеродром, Ивица Коневски, со полициски флешери, денеска полицијата направила проверка и утврдила дека тој сам си ја отстранил полициската опрема.

-Возилото е контролирано, при што е утврдено дека т.н. флешери веќе не се поставени на него, односно сопственикот самиот ги отстранил. Kористењето на уреди за давање на посебни светлосни и звучни знаци е регулирано во член 138, 139 и 140 од Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата, каде е уредено дека уреди за давање посебни светлосни и звучни знаци смеат да се вградуваат и употребуваат само на возилата со кои Полицијата или воената полиција вршат придружба, вакви уреди може да се вградуваат и употребуват и на возила определени со акт на Владата на Република Македонија, како и на возилата со право на првенство на минување. Вакви уреди може да се вградат и во службените возила што ги користат претставници на Јавното обвинителство заради вршење увид, за обележаните службени возила на припадниците на Управата за финансиска полиција и со закон овластени лица на Царинската управа кои работат на откривање на кривични дела и возилата на Министерството за правда со кои се превезуваат лица обвинети или осудени за извршени кривични дела, велат од полицијата.Македонија

Заболени
216,328
+333
Мртви
7,609
+17
Излечени
200,669
Активни
8,050
Last updated: 02/12/2021 - 22:45 (+01:00)

Поврзани вести

Напишете коментар

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.