Македонија

Кондовски: Иновациите се движечка сила на бизнис секторот!

Иновациите се движечка сила на бизнис секторот!
Токму тоа го видов и за време на посетата на DAKA Холдинг во Битола, компанија која се занима со производство и сервисирање на системи повеќе од две децении.
Првото микропроцесорско контролно управување за лифтови кое работи врз принцип на безконтактен систем е создадено токму од оваа компанија, која покрај другото успешно работи со апликации базирани на augmented reality.
Сакавме на пазарот да понудиме нешто ново, поразлично, поефикасно и пософистицирано, ми рече сопственикот Димче Поповски.
Им честитам на храброста со големо искуство, знаење и вештини да се впуштат во освојување на пазарите во Европа, рамо до рамо со високо реномирани светски мултинационални компании.
Во вакви компании треба да работат нашите млади високообразовани луѓе, а не да ни заминуваат низ светот!
Поповски ми кажа дека имаат амбициозни планови за проширување на нивните капацитети, што ќе значи и нови вработувања. Но, за тоа од локалната самоуправа очекуваат поддршка преку побрзи и ефикасни измени на деталните и генералниот урбанистички план.
Општината мора да го поддржи локалниот економски развој, бидејќи тоа е во интерес на сите битолчани!
 

 Македонија

Заболени
0
Мртви
0
Излечени
0
Активни
0
Last updated: 19/10/2021 - 05:08 (+02:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.