ЗанимливостиТОП

КОМУ ПРЕЧИ АЛИ АХМЕТИ -ЛИДЕРСКА СМЕНА ИЛИ ОРКЕСТРИРАН НАПАД!?

Ахмети не покажал доволно силно лидерство и не се исклучува можноста за негова промена како прв човек на ДУИ, пишува австриски „Дер Стандард“ повикувајќи се и на информациите од земјава, анализирајќи дека на последните избори ДУИ изгубила доста гласови кои се поделиле меѓу СДСМ и БЕСА, цитира ТВ24.
За бугарската агенција БГНЕС, пак, клучно е што според нивните аналзии Али Ахмети не успеал да ја обезбеди и потребната поддршка на меѓународната заедница за надминување на кризата.
„Во исто време големо мајсторство во партијата демонстрирала неговата заменичка Теута Арифи. Токму таа била лидерка во соработката со меѓународната заедница и тоталната промена во позицијата на ДУИ од про-ВМРО во про-СДСМ“, наведува агенцијата.
За ДУИ ова е оркестриран напад за да се креира лош имиџ за партијата и да се ослаби ДУИ која е клулчна за идната влада. Од Мала Речица децидни – ДУИ никогаш не била поединствена и нема место за сомневања за вантрепартиски обид за пуч.
Целиот текст можете да го прочитате тука


Поврзани вести

Напишете коментар

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.