БалканЗанимливости

КОЈА Е “РУСКАТА ШПИОНКА” ДАРИЈА АСЛАМОВА – ПЕРСОНА НОН ГРАТА НА КОСОВО: ЗА ВРЕМЕ НА ВОЈНАТА ВО БИХ СЕ ДРУЖЕШЕ СО КАРАЏИЌ, МАЖЕНА Е ЗА ХРВАТСКИ НОВИНАР, ВО 2016 ГОДИНА БЕШЕ ВО МАКЕДОНИЈА (ФОТО)

Image

Косовскиот министер за внатрешни работи Џелал Свечла соопшти дека руската новинарка Дарија Асланова е прогласена за персона нон-грата и дека и е забранет влез во Косово во траење од пет години.

Како министер за внатрешни работи, во рамките на моите законски овластувања, ја прогласив Дарија Асламова за непожелна личност во Република Косово. Пет години и е забранет влез на територијата на Косово – напиша Свечла, пренесува порталот nova.rs.

Според него, секој што ќе му наштети или ќе се обиде да го дестабилизира Косово со одредени цели или директиви, несомнено ќе се соочи со силата на законот.

Косовскиот министер во саботата изјави дека Асламова е приведена на граничниот премин со Србија.

Тој на Фејсбук напиша дека Асламова лажно се претставува како новинарка и дека наводите за нејзините активности се потврдени од многу земји. Таа е осомничена дека е шпион, па затоа и е забранет влез во Косово.

Во својата новинарска кариера, таа направи интервјуа со многу политички лидери обвинети за воени злосторства. За време на војната во Босна и Херцеговина била и на позиции во ВРС и направила интервју со Радован Караџиќ со кој се сликала. Радован Караџиќ е осуден на доживотен затвор за воени злосторства и геноцид во Сребреница.

Министерот за внатрешни работи на Косово, Џелал Свечла, ја прогласи новинарката Дарија Асламова , за која се верува дека е руски шпион, за непожелна личност во Република Косово , јавува Анадолија.

Министерот Свечла на својот Фејсбук профил напиша дека на Асламова и е забранет влез на територијата на Република Косово во следните пет години.

  • Како министер за внатрешни работи, во рамките на моите законски овластувања, врз основа на Законот за странци, членовите 17 и 66 А, ја прогласив Дарија Асламова за непожелно лице во Република Косово. На ова лице му е изречена пет години забрана за влез на територијата на Република Косово – изјави Свечла.

Претходно во саботата, новинарката Дарија Асламова беше уапсена на граничниот премин на северот на Косово.

Министерот за внатрешни работи на Косово Џељаљ Свечла изјави дека многу земји докажале дека Дарија Асламова се занимавала со шпионажа за руските воени разузнавачки служби и дека дејствувала под маската на новинарка.

  • Нејзиниот обид да влезе во нашата земја, покрај тоа што се совпаѓа со настаните на северот на земјата, јасно ги докажува руските врски и пропаганди на кои Србија веќе се приклучи и кои имаат за цел да ја дестабилизираат нашата земја – рече министерката Свечла.

Косовскиот министер за внатрешни работи Џељаљ Свечља на својот Фејсбук профил објави дека Дарија Асламова е приведена на граничниот премин на северот на Косово.

Според него, многу земји докажале дека таа се занимавала со шпионажа за руската воена разузнавачка служба и дека дејствувала под маската на новинарка.

Се тврди и дека учествувала во пропагандни активности за време на руската инвазија на Украина, објави министерот.

Косовските власти наведуваат дека се запознаени со нејзините активности, но според министерот, поради слични активности и е забранет влез во некои земји.

Понатаму, Свечла нагласи дека Асламова се обидела да влезе во Косово, седум дена по тензиите предизвикани на северот на земјата.

Веста за апсењето на руската шпионка објави и Украинска правда.

Инаку, Дарја Асмалова е сопруга на хрватскиот новинар Роберт Валдец .

Меѓутоа, откако во медиумите беше напишано дека неговата сопруга е руски шпион, Роберт Валдец детално ја раскажал својата страна на приказната за Дневно и објаснил како всушност изгледала целата операција на Косово, а меѓу другото рекол дека веста за нивниот апсењето беше во медиумите додека двајцата се уште седеа во полициската станица.

Таа веќе леташе за Загреб преку Истанбул, алтернативите беа Дубаи или Белград, но во последен момент, пред да купи билет преку Дубаи, почнаа нереди на северот на Косово. А редакцијата на весникот во кој работи реши да ја испрати во Белград да пишува репортажа за актуелните настани. За неколку часа ги изменивме плановите, се качив во автобусот за Белград, каде имав намера да и помогнам – снимам, фотографирам, преведувам…

Направивме неколку интервјуа за ден-два, а бидејќи ни претстоеше “празен” викенд, решивме да го искористиме за туристичка тура низ Косово. Таа сакаше да посети некои антички манастири, јас имав намера да посетам некои од моите стари дестинации во Приштина, Урошевац…, можеби скокнам до Јањево…, вели Валдец.

Инаку, Асламова и Валдец на почетокот на 2016 година беа на “теренски операции” во Македонија и во Грција кога избувнаа немирите поврзани со мигрантите, кога насилно беше пробиена оградата на македонско-грчката граница. Многу жители на Гевлелија и околните места можат да се присетат на тогашното присуство на Валдец во Македонија и неговите активности.

Тоа беше еден од последните обиди на власта на Никола Груевски и Ѓорѓе Иванов преку некоја форма на кризна состојба да останат на власт, а финалето беа настаните на 27 април 2017 година.Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.