Балкан

КОЈ Е МИША ГРОФ? МУ ФРЛИЛ 55.000 МАРКИ “ВО ЛИЦЕ” НА АРКАН, ГО ОГРАБИЛ МИНИСТЕРОТ И ДАДЕ БОГАТСТВО ЗА СВАДБАТА НА НИКОЛИНА И ВИДОЈЕ ВО МОНТЕ КАРЛО

Видоје Ристовиќ ненадејно почина на 44-годишна возраст, а зад себе остави две малолетни ќерки, како и татко кој оставари големо богатство благодарение на трговијата со антиквитети и уметнички дела.

Свекорот на водителката Николина Ристовиќ екс Пишек, 40 дена по смртта на неговиот син, историчарот на уметност Видоје Ристовиќ, започна битка за зачувување на неговиот и имотот на Видоје. Тој почнал да продава уметнички дела во 90-тите години, а набрзо станал најбогатиот српски антиквар. Миша поседува импресивни уметнички дела, како и слики вредни по 100.000 евра.

Се дружеше со Аркан

Гроф бил близок пријател и со Жељко Ражнатовиќ Аркан, а Војин Ражнатовиќ, синот на Аркан, го споменува во својата книга “Приказни за татко ми”.

Седев со татко ми во Белград во 1996 година, кога Миша Гроф му кажа дека добил неколку оригинални слики, за кои татко ми покажа голем интерес. Како мало дете, кога дознал дека оди во забавен парк, тато скокна од столот, отиде во својата соба да земе пари и побрза кон Славија, каде што живееше Миша Гроф. Тој брзо возеше еден час и за време на возењето рече дека едвај чека да ги види сликите. Кога стигнавме, Миша Гроф ги донесе сликите една по една. Како што изгледаше татко ми, тоа требаше да се види.

Татко му го праша за една: “Колку за оваа Мишо?” – Бесплатно – се пошегува Гроф, а потоа додаде: – Петнаесет илјади. Татко ми ги изброја парите, им стави ластик и ги фрли кон него од другата страна на собата. Аркан тогаш купил четири слики и потрошил околу 35.000 марки. Само што требаше да тргнеме, кога Гроф го изненади и рече дека најдоброто го оставил за крај. И навистина извади прекрасна слика на кралот Петар I на коњ. А татко ми за таа слика му плати 20.000 марки – напишал Војин Ражнатовиќ во книгата.

Го ограбил српскиот министер за култура

Пред околу дваесет години, поточно во 2001 година, Миша пријавил тешка кражба во полиција кога од неговата куќа исчезнале предмети од исклучително висока вредност. Жељко Шимиќ, поранешен министер, изнел скапоцености и пари кога бил сам во станот на Ристовиќ. Полицијата реагирала по пријавата на Витор. Како што работите постепено исчезнувале, Ристовиќ и неговите луѓе сфатиле дека крадецот веројатно е еден од неговите пријатели кои често доаѓале во неговиот стан. Надзорните камери го снимиле Жељко како ги зема работите кога Виктор не бил присутен, пишува Нова.

Инаку, Миша Гроф, како што се пишуваше, бил пресреќен кога неговиот син Видоје се оженил со Николина, а токму тој ја платил гламурозната венчавка во Монте Карло. Тридневна свадба со 70 гости на кои им било платено патувањето и сместувањето, приватниот авион со кој пристигнале во Монте Карло од Белград и лимузините кои ги превезувале до хотелот и за тоа платил вкупна цена од 400.000 евра. Миша тогаш не беше скржав.Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.