Македонија

Казни и кривична одговорност за компаниите кои ја злоупотребија државната помош, најавува Лукаревска

Казни, но и кривична одговорноста за компаниите кои ја злоупотребија државната помош, најавува директорката на УЈП, Сања Лукаревска во гостување на ТВ 24. Се разгледува и опцијата парите да се даваат директно на работниците.

Во вторник на седница на Владата ќе се донесат следните чекори кои што ќе бидат преземени против фирмите и работдавачите кои ја злоупотребиле државната помош и листата ќе биде доставена до Јавното обвинителство, што значи дека ќе се преземат сите неопходни мерки, вклучувајќи и кривична одговорност.

Лукаревска не можеше да потврди дали останува прв даночник или пак пратеник, вели тоа ќе го реши мандатарот односно премиерот.

Македонија

Заболени
30,488
+930
Мртви
982
+5
Излечени
20,448
Активни
9,058
Last updated: 31/10/2020 - 02:26 (+01:00)
loading...

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.