Македонија

Касами: Оливер Спасовски да одговори каде е човекот, каде е Мијалков, како побегнал, кој му помогнал? А Заев не е крив он ни е месија ние заевите албанци го обожаваме

Касами: Оливер Спасовски да одговори каде е човекот, каде е Мијалков, како побегнал, кој му помогнал?

Лидерот на Беса, Биљал Касами во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 посочи дека министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски треба да објасни како се случило бегството на екс директорот на УБК, Сашо Мијалков.

Тој порача дека ќе побараат одговорност од Спасовски.

Најдиректна одговорност треба да побараме од Министерот за внатрешни работи. Тој е избран во Собрание и таму треба да објасни. Прашуваме каде е човекот, каде е Мијалков, како побегнал, кој му помогнал?. Тоа треба да го одговори Министерот за внатрешни работи, вели Касами.

Лидерот на Беса изјави дека доколку нема одговор на овие прашања, ќе се бара политичка одговорнот.

Ако не успее да даде одговор на овие прашања, тогаш ќе бараме политичка одговорност. Ние политичка одговорност не можеме да побараме од обвинителството, само од Министерот за внатрешни работи, додава Касами.

Истакнува дека ќе почекаат неколку дена да се разјасни ситуацијата и ќе бараат од Спасовски да одговори во Собрание.Македонија

Заболени
106,110
Мртви
3,176
Излечени
94,275
Активни
8,659
Last updated: 06/03/2021 - 08:41 (+01:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.