Црна Хроника

Камер Идризи, лице познато за МВР, е убиениот во вечерашното пукање во Бутел

Камер Идризи, роден во 1978 година, е лицето кое вечерва загина во престрелката во скопски „Бутел“, дознава „dokazm“ од доброупатени полициски извори.

Идризи е лице познато за полицијата, а според нашите извори, во престрелката тешко ранет е и неговиот внук.

Убиството се случи доцна вечерва, на раскрсницата од булеварите „Босна и Херцеговина“ и „Христијан Тодоровски-Карпош“. Од МВР за „А1он“ веќе потврдија дека од првичните информации знаат дека е пукано од возило кон друго возило марка „голф“ во кое се превезувале две лица.

Информациите се дека кон лицата биле испукани дури 80 куршуми, од возило марка „Ренџ Ровер“.

Идризи и генералниот секретар на Владата, Мухамед Зекири / Фото: Фејсбук

„Во СВР Скопје околу 22 часот пријавено е пукање од возило кон друго пмв ‘голф’ на раскрсницата од булеварите „Босна и Херцеговина“ и „Христијан Тодоровски-Карпош“, одосно на паркингот. Во возилото ‘голф’ во кој било пукано, биле две машки лица, од кои едно им подлегнало на повредите во Клинички Центар. Увидна екипа на терен се работи на расчистување на случајот“, изјавија од МВР за „dokazm“.

Идризи и градоначалникот на Бутел, Велимир Смилевски / Фото: Фејсбук

Идризи беше едно од лицата врз кое беше пукано во хотелот „Александар Палас“ во 2019 година. Како што тогаш беше објавено, напаѓачите биле вооружени со автоматско оружје и имале фантомки на главите, а поголеми последици врз нападнатите спречил полицаец во цивил кој во тој момент седел на истата маса со нападнатите и пукал кон напаѓачите во самоодбрана. Нападнатата група беше од Грчец, скопско.

Повеќе детали за вечерашната пресметка се најавени за текот на утрешниот ден.

Камер Идризи, лице познато за МВР, е убиениот во вечерашното пукање во Бутел – ЛибертасМакедонија

Заболени
155,655
+10
Мртви
5,481
+3
Излечени
149,933
Активни
241
Last updated: 25/06/2021 - 00:26 (+02:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.