Колумни

Како “рмба” Македонецот, за туѓи бели дворови

Најголемите 10 работодавачи во Македонија вработуваат 25 илјади работници по просечна нето плата од 25 илјади денари. Прават чиста добивка од скоро 60 милиони евра, или поточно, 12 илјади денари по вработен месечно. Тоа значи дека во просек секој еден од овие вработени, откако ќе сработи доволно за да ја покрие инвестицијата во машини, суровини итн., две третини од времето работи за да ја создаде својата плата и една третина работи за да го создаде профитот на својот газда. Ова се вика стапка на експлоатација и е 2:1. Скриена зад стапката на профит (целосна инвестиција + плати наспроти добивка), стапката на експлоатација точно укажува колку не крадат газдите – третина од сета нова вредност што ја создаваме.Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.