СветТоп1

Како „од мајка роден“ на велосипед

Едно лице кое носело само обувки на нозете било сликано од безбедносна камера во градот Кил во саботата, откако со својот велосипед ја надминало дозволената брзина. Полицијата досега не успеа да го идентификува.

Полицијата во северниот германски град Кил во саботата беше изненадена откако посведочи на најчудното прекршување на сообраќајните правила досега: гол човек, возел точак со импресивни 47 километри на час во зона каде дозволената граница е 30 километри.

Облечен само во патики, човекот бил „уловен“ од сообраќајната камера околу 11:30 часот, возејќи во правец на центарот на Кил.
Инцидентот се случува во период кога Германија се соочува со досега невиден топлотен бран.Дел од претпоставките се дека на овој начин, овој човек се справувал со големата горештина.

За среќа, како што јави локалниот весник „Килер нахрихтен“, човекот нема да мора да плати казна за брзо возење, затоа што неговиот идентитет останува непознат.

Eine Gruppe läuft nackt am Strand entlang. (Imago/D. Matthes)

  • ГЕРМАНСКА СТРАСТ ЗА НУДИЗАМ

    Слободни тела

    Да се биде гол е дел од германската култура, како техно-музиката или јадењето аспарагус. Иако идентификацијата со нудизмот, Културата на слободно тело, полека исчезнува кај младите генерации, на бројни плажи сѐ уште се одбележани ФКК-делови. Натуристите – ентузијасти можат да се препуштат на задоволството и во паркови.

    Nudisten liegen Mitte der 1980er Jahre am Müggelsee in Ost-Berlin. (picture-alliance/dpa/T. Uhlema)

    Nackte Frauen stehen in einer Szene des Films Wege zu Kraft und Schönheit (Imago)

Zwei nackte Frauen gehen 1933 im Bayerischen Chiemsee baden. (picture-alliance/IMAGNO/Christ)Поврзани вести

Напишете коментар

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.