Свет

Кадиров објави видео од борбите: Чеченските борци во битка со украински националисти и полски платеници ги газел како бубашваби вика

Лидерот на Чеченија, Рамзан Кадиров, на социјалните мрежи соопшти дека чеченските специјални сили „Ахмат“, заедно со сојузничките руски трупи, почнале да ги заземаат предградијата на градот Золота – Малаја Камишевахи.

Како што вели Кадиров, на чеченските борци во таа област им се спротивставуваат различни нацистички групи, вклучително и полски платеници.

https://t.me/RKadyrov_95/2355

И покрај тоа, нашите специјални сили успешно заземаат стратешки важни точки и систематски одат напред. Во исто време, украинските сили изнесуваат цивили од населбите, кои националистичките послушници се обидуваат да ги искористат како жив штит.

 

Во блиска иднина, нашите специјални сили целосно ќе ги исчистат Малаја Камишеваха и градот Золота од украинските нацисти и платениците, со што ќе обезбедат напредување на сојузничките трупи до Лисичанск. За да го направиме тоа, ги имаме сите потребни средства и можности кои ги користиме со максимална ефикасност – напиша Кадиров, објавувајќи видео од битките.Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.