Живот

Изгледа дека читате многу романи… Оној кој се раѓа кретен, останува кретен цел живот!

Оваа наставничка му се дереше секогаш на Хуго: “ќе полудам јас од тебе, Хуго! Со тебе не може да се работи! Бескорисно е.”

Еден ден мајката на Хуго отиде на училиште за да види како му оди на детето. Наставничката и кажа дека нејзиното дете е ужасно лошо, ги има најлошите оценки во целата генерација и дека во 25 годишно работно искуство како наставник нема видено вакво глупаво дете . Мајката беше толку преплашена од оваа искрена комуникација, така што одлучи да го повлече детето Хуго од училиште и да се преселат во град за да му овозможи на Хуго да учи во специјално училиште.

По 25 години на истата наставничка и беше дијагностицирана тешка срцева болест. Сите доктори кои ги консултираше предлагаа дека е потребен многу специфичен и многу скап хируршки зафат, кој само еден познат доктор во градот можеше да го направи.

Безнадежна од ситуацијата наставничката, одлучи да продаде се што има и со заштедата од сиот свој живот, замина во градот за да ја направи скапата операција, која беше направена од најдобриот доктор и кој рече дека операцијата е апсолутно успешна.

Кога наставничката ги отвори очите, осети како сета сила се враќа во нејзиното тело, гледајќи како пред неа стои млад доктор и како ја гледа со насмевка на лицето. Сакаше да каже некаков збор на благодарност, ноне можеше да зборува… нејзиното лице стана сино, се обиде да ја подигне раката дури се обиде и да врисне, но неможеше да го направи тоа… и набрзина… умре пред докторот кој се обидуваше да сфати што се случи. Тогаш докторот се сврте да погледне и го виде оној будала Хуго, кој работеше како чистач во болницата, кој го извади утакнувачот на респираторната машина за да ја уклучи правосмукалката.

Што мислевте? Дека Хуго станал некој голем хирург за кардиоваскуларни болести?

Изгледа дека читате многу романи…

Оној кој се раѓа кретен, останува кретен цел живот!

Фотографија на Илија Даскаловски.Македонија

Заболени
66,330
+1,099
Мртви
1,877
+30
Излечени
42,241
Активни
22,212
Last updated: 05/12/2020 - 02:41 (+01:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.