Балкан

Исповед на Тозовац која предизвика ГНЕВ кај публиката – еве што призна за Тома Здравковиќ

Пејачот на народната музика Предраг Живковиќ Тозовац (85) вели дека животот на неговиот покоен колега Томо Здравковиќ бил доста досаден, па затоа не му е јасно зошто има голем интерес за снимањето на филмот, во кој ќе бидат опишани ликот и делото со сите детали.

ФОТО: Предраг Живковиќ – Тозовац / Инстаграм

Во неговата исповед за српскиот Телеграф, Тозовац рече дека сценаристите кои работеле на споменатиот филм „Тома“ не контактирале него и не го замолиле да раскаже детали од животот на Тома, но тој не е заинтересиран да знае како би изгледал целиот проект на крајот.

ФОТО: Предраг Живковиќ – Тозовац / Инстаграм

– Одамна знам дека се подготвува филм за Томи Здравковиќ, но не ми беше јасно зошто. За мене, дозволете ми да ви кажам, неговиот живот во никој случај не беше интересен, но добро

Верувам дека многумина мислат поинаку. За Тома заслужува да се снима филм за него, особено ако тој ќе биде продаден. Тој не живееше автентичен живот, но беше специфичен. Тој беше добар пејач и композитор, тој никогаш не беше некорекетен и нечесен човек. Секако, не ми е грижа како планираат да ја направат целата таа приказна.

ФОТО: Предраг Живковиќ – Тозовац / Инстаграм

– Лично, не би сакал филм за мене да се снима на таков начин. Долго размислував за тоа да напишам книга за мојот живот, ќе имаше сè. Тоа е поинтересно за мене отколку да снимам филм.

Можев да ја ставам целата интрига во неа, разни животни настани што би биле и повеќе од интересни, но се откажав од таа идеја – вели Тозовац и додава дека, од една страна, му е драго што сценаристите што работат на филмот за Здравковиќ не се исконтактирале со него бидејќи тој веќе е во доцните години, па одењето на снимање би било вистинска тоpтура за него.

ФОТО: Предраг Живковиќ – Тозовац / Инстаграм

– Не ми пречи што не ми се јавија за да ме прашаат за детали од животот на Тома. Ќе морав да одам на снимање, да запознавам луѓе и да давам интервјуа, во овој момент ме мрзи сето тоа да го правам.

Штета што не ја контактираа барем Лепа Лукиќ, таа е искрена и директна жена. Таа можеше да им каже сè, но тие веројатно знаат подобро. Верувам дека тоа ќе им даде добри детали за сценариото, имаа многу заедничко, би било интересно луѓето да слушнат – вели Тозовац и открива дека не е во контакт со неговите колеги од сцената:

ФОТО: Предраг Живковиќ – Тозовац / Инстаграм

-Слабо се слушам добро со моите колеги од естрдата, ретко кој ми се јавува, сите замолеча нешто. Можеби сето тоа е поради короната, јас не одам никаде затоа што не би сакал да се заразувам.

Сите се во хаос, затоа верувам дека никој не го прави ова намерно. Ќе се дружиме кога ќе бид безбедно. Најважно сега е да ја одржуваме главата жива. Ми снема енергија за големи концерти одамна. Би сакал да направам перформанс каде што моите колеги ќе ги пеат моите песни, а јас само ќе упаѓам. Би сакал да бидам водител, сите знаете дека секогаш имав дар за тоа – рече пејачот.

ФОТО: Предраг Живковиќ – Тозовац / Инстаграм

За потсетување, легендарниот Тозовац повеќе е ерген, се ожени со својата партнерка на свои 84 години.

На Нова година, легендарниот српски фолк пејач Предраг Живковиќ – Тозовац одлучи да го изговори своето судбоносно „ДА” на својата долгогодишна партнерка Емилија. Тозовац и Емилија се во врска и заедно живеат повеќе од 40 години. Веста на социјалните мрежи придружена со честитки, ја објавија нивни пријатели, од кои беа меѓу малкумината присутни на свечениот чин.

ФОТО: Предраг Живковиќ – Тозовац / Инстаграм

“Жена ми, можам да кажам жена ми, и јас со право кажувам жена затоа што таа е вистинската жена за мене, затоа што сум поминал речиси половина од мојот живот со неа. Таа е многу трпелива, добра мајка, добра пријателка, имаме внука, па затоа е и добра баба.

Но, пред сè, таа беше најголемиот пријател и поддршка во мојот живот. Јас сум Водолија, таа не може сама. Еднаш сонував дека умре. Така во сон ја гушкав и лелекајќи на сон гласно викав:

ФОТО: Предраг Живковиќ – Тозовац / Инстаграм

„Зошто ме оставаш, со кого да живеам сега? Тоа е најискрената реченица што мажот ја изговара во сон” – изјави Тозовац претходно.

 

ФОТО: Предраг Живковиќ – Тозовац / Инстаграм
ФОТО: Предраг Живковиќ – Тозовац / Инстаграм

 

ФОТО: Предраг Живковиќ – Тозовац / Инстаграм


Македонија

Заболени
146,733
+824
Мртви
4,419
+31
Излечени
122,121
Активни
20,193
Last updated: 18/04/2021 - 00:26 (+02:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.