Живот

Исповед на Албанка: Еве како им се одмазди на родителите кои ОДБИВАА, да се омажи за МАКЕДОНЕЦ!

Нејзините родители никогаш не го прифатија тоа, дури и не разговараа со неа со години

Иако сме во 21 век и живееме во време на прифаќање на различноста, има луѓе кои едноставно не можат да преболат некои работи. Така, една жена која е муслиманка по вера, наиде на големо неодобрување од нејзините родители, откако дознаа дека нивната ќерка се омажи за Православен.

Одлучи да ја сподели својата животна приказна и да покаже дека нејзината љубов кон сопругот е посилна од каква било омраза и одбивање.

Таа откри и како „им се одмаздила“ на своите родители, кога и се укажала можност:

Јас сум муслиманка и се омажив за Македонец, за мене тие верски разлики не постојат, поточно, тие се големи глупости.

Моите родители никогаш не го прифатија тоа, тие дури и не разговараа со мене со години. Денес имаме комуникација, но мојот сопруг сепак е ДРУГАТА РЕЛИГИЈА за нив. Мојот сопруг ги почитува без оглед на тоа и никогаш не кажал ништо лошо за нив.

За мене, тој е најдобриот сопруг на светот. Убав, убав, внимателен, образован, деловен … Во моментов е професор на еден факултет. Ова лето, мајка ми ми се јави да ме праша дали мојот сопруг може да и помогне на ќерка си да добие работа од братучед во компанија чиј директор го познаваше лично и со кого беше добар пријател.

Мајка ми е, но тој потег е одвратен. Кога го прашав, тој рече дека може и ќе биде задоволен да и помогне на својата свекрва, но и реков на мајка ми по неколку дена дека не може да помогне.

Кога дури и по 10 години брак, не можам да го наречам ЗЕТЕ, тогаш нека не бараат помош од ДРУГАТА РЕЛИГИЈА, како што го нарекуваат “.Македонија

Заболени
189,887
Мртви
6,594
Излечени
170,956
Активни
12,337
Last updated: 27/09/2021 - 09:45 (+02:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.