Балкан

Имлек ја зголеми откупната цена на млекото за над 3.000 фармери во Србија-Силен импулс за српските земјоделци

Имлек продолжува да ги поддржува српските фармери и одлучи дополнително да ја зголеми откупната цена на млекото. Споредено со истиот период лани, цената сега ќе биде повисока за 20 отсто, што ќе биде и највисока откупна цена на сурово млеко во изминатите 20 години.

Со државната премија што претходно ја зголеми Министерството за земјоделство, вкупното покачување на цената  ќе изнесува 30 отсто во однос на истиот период лани. На овој начин компанијата Имлек заедно со Министерството за земјоделство започна значаен проект кој дополнително ќе ја зајакне водечката позиција на нашата земја во целиот регион.

Веста денеска ја објави српскиот портал Новости . Прочитајте на линкот  https://www.novosti.rs/drustvo/vesti/1102738/snazan-impuls-srpske-farmere-imlek-povecao-otkupnu-cenu-mleka-preko-3-000-farmera-srbiji

Snažan impuls za srpske farmere: Imlek povećao otkupnu cenu mleka za preko 3.000 farmera u Srbiji

Rekordna otkupna cena mleka u proteklih 20 godina.

Kompanija Imlek nastavlja sa podrškom srpskim farmerima te je donela odluku da dodatno poveća otkupnu cenu mleka. U poređenju sa istim periodom prošle godine cena će sada biti veća za 20 odsto što će ujedno biti najviša otkupna cena za sirovo mleko u proteklih 20 godina.

Uz državnu premiju koju je Ministarstvo poljoprivrede prethodno povećalo ukupno uvećanje cene biće 30 odsto u poređenju sa istim periodom prošle godine. Kompanija Imlek je na taj način zajedno sa Ministarstvom poljoprivrede otpočela značajan projekat koji će još više ojačati lidersku poziciju naše zemlje u celom regionu.Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.