Живот

Имам 45 години, ДАЛИ ЗНАЕТЕ КОЛКУ ПРИЈАТЕЛИ ИСПРАТИВ КОИ ВОДЕА ЗДРАВ ЖИВОТ? Ова е единствената вистинска суштина!

Оваа уметничка тврди дека не се разболуваме затоа што живееме во загаден град, јадеме лоша храна и малку вежбаме.
Пред 20 години, уметничката Светлана Казина се преселила во мала куќа надвор од градот, без вода, топла бања, во која често нема струја . За себе вели дека го сака животот и живее со задоволство. Секој ден учи нешто ново за светот, ја истражува природата и вели дека секој ден е изненадена од нешто ново.

„Во природата има сè што може да не направи среќни “, тврди Светлана. Но, како дојде до ова? Зошто решила да се пресели од метрополата во куќа отсечена од светот?

Главната причина е што таа смета дека начинот на живот не треба да биде здрав, туку среќен. Еве што вели Светлана за тоа:

„Болестите не доаѓаат затоа што нашата екологија е лоша, водата е валкана и користиме многу пластика. Дали ќе се разболите не зависи од тоа дали живеете во град или на село. Верувајте ми, човечкото тело е неверојатна машина способна да се прилагоди на се. под какви услови и каква било храна. Селаните не поднесуваат прашкаста храна, флаширана вода и да дишат градски воздух, точно. Но не затоа што сето тоа е валкано и нездраво, туку затоа што е различно нивното тело не е навикнато на тоа.

Исто така, луѓето кои растат во градот не се прилагодуваат така лесно на руралните услови – различните временски услови, домашната храна, а висината и атмосферскиот притисок воопшто не им се добри. Ти си таму каде што си, и каде си, навикнат си на тоа.

Ако човек живее во склад со природата, се моли или медитира, јаде само природна храна, тоа не значи дека ќе живее сто години и ќе умре здрав. Знаеш ли колку пријатели имам погребано досега, кои водеа здрав начин на живот? Повеќето од нив беа спортисти, лекари и луѓе кои напорно работеа на својот духовен развој. Непушачи не пиеле алкохол, но сепак умирале од раk.

Можеби никогаш нема да разберете зошто доаѓаат болестите, но знајте дека нема да ги избегнете со држење на диета, вежбање до исцрпеност и размислување дали сте згрешиле на некое од овие полиња. Проблемот е што болеста не започнува во телото, туку во главата.

Затоа, научете да живеете среќно! Научете што ви одговара од храната, не она што велат дека е здраво, туку она што вашето тело го прифаќа. Одговорот ви го дава телото кога ќе го наполните со одредена храна. Отфрлете ја работата која ве тера да се јадете од внатре секој ден.

Правете го она што отсекогаш сте го сакале. Научете да свирите гитара или пијано, пејте, скијајте. Насликајте ја боенката, наредете ги мозаиците. Секој од нас е уметник со талент. Не сонувајте за велосипед, купете го! Не натрупувајте соништа, бидејќи тие полека гнијат во оддалечените агли на мозокот .

Дали ви се допаѓа осаменоста? Бидете сами. Исклучете се што ве нервира и ви ја јаде енергијата. Најдете радост во сè. Живејте среќен живот!

И сега ќе ви ја откријам најважната тајна на животот и смислата на животот: таа не постои.
Тоа е само живот. Утро, пладне, вечер, ноќ и повторно круг. Има планета, луѓе, флора, фауна. Празници и работни денови. Среќа и проблеми. Има и смрт. И доаѓа во секое време, во секоја година..

Дали навистина имате време да ги живеете туѓите соништа , засновани на тажни вредности и норми?
Животот е подарок и мора да го цениш, а најмногу ќе го цениш ако го живееш среќно.

Ако веќе не можете да верувате дека смислата на животот не постои, тогаш да се свртиме кон мудреците – сите тие велат едно – смислата на животот е да се најде среќа.Токму тоа го кажувам, само малку поинаку го разбирате.

Сепак, сето ова не значи дека не треба да ја барате среќата. Ако тоа е среќа за вас. Ако среќата е здрава исхрана за вас, тогаш јадете здраво . Само имајте на ум дека повеќето луѓе на крајот сфаќаат дека цел живот бараат нешто, работат, трчаат некаде и не го забележуваат најважното нешто пред својот нос. Најчесто тоа се саканите, со кои поради трчање и глупости не успеавме да поминеме доволно време.

Ве молиме не заборавајте: Среќата не е ниту на село ниту во град, ниту на планина ниту на асфалт. Среќата е во вашата глава.Живеј како што сакаш, не ја споредувај својата среќа со другите. Никој нема да ја разбере вашата среќа, како што вие не ја разбирате туѓата. И да немаше такви споредби на среќа, религија, вредности, немаше да има проблеми, војни, неволји, несреќи…“Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.