Балкан

“Има таков народ” повтори: Ако Петков ги помине границите со Македонија ќе излеземе од владината коалиција

Бугарскиот премиер Кирил Петков повторно добива сигнали за уривање на Владата. Има таков народ на шоуменот Слави Трифонов го повтори ставот дека не отстапува од коалицискиот договор и доколку Петков попушти во однос на Македонија, партијата на Трифонов ќе ја напушти коалицијата.

Ние стоиме на зборот и кога веќе сме потпишале коалициски договор сакаме тој да биде запазен. Ако се наруши, тоа за нас ќе биде основа да ја напуштиме коалицијата. Македонија е дел од коалицискиот договор, изјави претседателот на пратеничката група на „Има таков народ“ во бугарското Народно собрание Тошко Јорданов.

Според него, бугарскиот премиер Кирил Петков си дозволува обиди да направи компромис со националниот идентитет и интерес. Тој додаде дека проблемот е во Македонија, бидејќи земјата не ги исполнила условите од договорот со Бугарија.Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.