Црна Хроника

ИМ ПРЕСЕДНАЛО ЈЕБУЦКАЊЕТО: Спасувачки тимови од МВР извлекувале три млади пара од завеаното прилепско село Вепрчани

Полициски службеници во соработка со пожарникари денеска извлекоа шест лица од прилепското село Вепрчани, кои поради снежни наноси не можеле да излезат од селото од завчера, информираат од Министерството за внатрешни работи.

Три млади парови од Кавадарци никогаш нема да ја заборават вчерашната прослава на Свети Трифун и на заљубените Свети Валентајн..Високите снежни наноси и блокираното Мариово не само што им го расипало забавата во викендичка во селото Вепрчани туку им создало и дополнителни непланирани проблеми..Особено синоќа кога снегот и ветерот на места направил снежни наноси близу метар..Единствениот излез од безизлез го побарале преку прилепскиот Центар за управување кризи и со помош на подготвени тимови и возила од Територијалната против пожарна единица од Прилеп и Граничната полиција од Витолиште денеска по четири часовно пробивање по снег трите парови биле извлечени од блокираното село..

Со специјални возила и опрема на спасителите им требале четири часа за да се пробијат до Вепрчани,велат од превојот Слива натаму се е блокирано, а во Мариово има и рудници и механизација ..

Сега велат шестмината млади кавадарчани останува да се приберат на топло во своите домови во Кавадарци и што побрзо да се одблокираат селата во Мариово за да можат да си ги земат автомобилите со кои во петокот стигнале во ова село..Македонија

Заболени
146,733
+824
Мртви
4,419
+31
Излечени
122,121
Активни
20,193
Last updated: 18/04/2021 - 01:11 (+02:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.