КолумниМакедонијаТОП

И КУМАНОВЕЦ НА ЧЕЛО НА АНБ?

Kodosot na kjurka Marjan Nikolovski od Kumanovo najverojatno ke go zameni Dimovski vo Anb

ЕКС НАЧАЛНИК НА УБК КУМАНОВО ОД 1994 ТА ДО 1996 ГОДИНА СЕГА ПРОФЕСОР ДОКТОР НА ФАКУЛТЕТОТ НА БЕЗБЕДНОСТ А ТАМУ Е ОД 2007 МА ГОДИНА извор албанскиот портал АЛМАКОС

Deri në fund të dhjetorit sipas kryeministrit Dimitar Kovaçevski, ASK-ja do të ketë drejtor të ri. E kjo do të vijë si pasojë e asaj që drejtori i Agjencisë për Siguri Kombëtare, Viktor Dimovski do tuhet të raportojë për të gjitha procedurat se si ka ardhur deri tek shtetësia oligarki ukrainas kontravers Oleksander Onishçenko.

Siç mëson ekskluzivisht Almakos, i propozuari i kryeministrit Kovaçevski për shef të ri në Agjencinë për Siguri Kombëtare do të jetë profesori për siguri nga Kumanova, Marjan Nikollovski.

Mirëpo siç njihet në opinionin e gjerë Nikollovski si sigurims i DBK-së së atëhershme ishte i përfshirë në rastin “Sopot” ku njerëz të pafajshëm vuajtën burg, dhe prandaj sipas informatave tona, ky propozim i kryeministrit do të kundërshtohet ashpër nga partitë shqiptare në Maqedoninë e Veriut.

Në rastin e montuar “Sopot” të ndodhur në vitin 2003, dy ushtarë polakë dhe një shtetas i Maqedonisë humbën jetën, pasi një automjet terreni i NATO-s shkeli në minë. Në këtë rast dhjetë persona u dënuan për terrorizëm. Ata u ngarkuan me akuzën se kishin vendosur mjet shpërthyes në rrugën lokale Sushevë – Sopot.

E ndërkaq, po në këtë rast ka dëshmuar kundër sopotasve Marjan Nikollovski, që pritet të propozohet nga Kovaçevski për “kryespiun” në Maqedoninë e Veriut.

Ndryshe, kreu aktual i ASK Dimovski raportoi në seancë të mbyllur të Komisionit parlamentar për mbikëqyrjen e punës së ASK-së dhe Agjencisë së Inteligjencës. Ai tha se është lokalizuar individi i cili ka nënshkruar mendimin pozitiv për Onishçenkon, por duhet vërtetuar nëse këtë e ka bërë falë një lëshimi, me qëllim ose për interes.

Oleksander Onishçenko u pajis me shtetësi falë vendimit të Qeverisë në maj të këtij viti. Ai ndodhet në listën e zezë amerikane, ndërsa nga Ministria e Brendshme në Ukrainë kërkohet me urdhër arresti për keqpërdorim të 100 milion eurove./Almakos

Personi në foton e mëposhtme sipas burimeve jozyrtare të Almakos pritet të jetë propozimi i Kovaçevskit për shef të ri në ASK.Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.