БалканТОП

Хајредини: Партнерот на Заев и Теута контраверзниот Дака со помош на СПЦ основал партија

Денеска дознавме дека некогашниот шеф на удба во Никшиќ, Миодраг Дака Давидовиќ, кому Теута и Заев му дадоа повеќе од 32.000 квадратни метри градежно земјиште во Тетово, со поддршка и на Српската православна Црква, ја основал политичката партија Народно Движење на Црна Гора.
Не треба да се изненадиме доколку, паралелно со бизнисот, овој Дака Давидовиќ во Тетово и пошироко, во иднина да ја развива и политичката активност, како во време кога бил министер во “владата” на САО Херцеговина.
Треба, напротив, да се чудиме зошто до денес никој, тетовчаните и пошироката јавност не ги информира, како, зошто и за колку пари ШИК ЈЕЛАК го продадоа токму на оваа контраверзна, проблематична, ранета и осудена личност, кој повеќепати од Српската Православна Црква е одликуван со орден од највисок степен.

Фотографија на Xhevdet Hajredini.

Sot u bë e ditur se Daka Davidoviqi, të cilit Teuta dhe Zaevi ia dhanë tokën ndërtimore në Tetovë, me përkrahjen edhe të kishës ortodokse sërbe, e ka themeluar partinë politike Lëvizja Popullore e Malit të Zi.
Nuk duhet të habitemi nëse, paralelisht me bisnesin, Davidoviqi në Tetovë në të ardhmen e zgjeron edhe fushën e veprimit politik.
Duhet, përkundrazi, të habitemi se pse deri sot askush tetovarët nuk I informoi pse, si dhe për sa para, ia shiti pikërisht këtij personi kontraverz dhe problematik, të plagosur, të burgosur, nga kisha ortodokse sërbe të dekoruar me dekoratat e shkallës më të lartë.

Денеска беше објавено дека Дака Давидовиќ, кому Теута и Заев му дадоа градежно земјиште во Тетово, со поддршка на Српската православна црква, ја основа политичката партија Народно движење на Црна Гора.
Не треба да не чудиме ако, паралелно со бизнисот, Давидовиќ во Тетово ја проширува областа на политичкото дејствување во иднина.
Наместо тоа, треба да се изненадиме зошто до денес ниту едно Тетово не информираше зошто, и за колку пари, продадоа токму на овој контроверзен и проблематичен, повреден, затвореник, од страна на Српската православна црква украсени со најстепените украсени украси Горе.

Македонија

Заболени
55,127
Мртви
1,546
Излечени
32,894
Активни
20,687
Last updated: 24/11/2020 - 13:26 (+01:00)
loading...

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.