Свет

“GUARDIAN” ПУКНА СО СЕНЗАЦИОНАЛНИ ОТКРИТИЈА: 96 ЗЕМЈИ СЕ ВМЕШАНИ ВО ОГРОМНА ШЕМА ЗА ПЕРЕЊЕ РУСКИ ПАРИ!

Светна  и името на Путин

96 земји се вмешани во огромна шема за перење пари, управувани од руски криминалци со врски со руската влада и службите за безбедност. Таа е откриена во резултат на 3-годишно истрага на Молдавија и Латвија, пишува британскиот весник. “Guardian”.

Инспекторите таму откриле дека милијарди долари биле испратени од криминалци во Русија преку банкарски сметки во Летонија и Молдавија. Истрагата ги одвеле до 96 вмешани страни и мрежа од фирми со анонимни сопственици. Документи кои новинарите го виделе, покажуваат дека и британски и американски банки обработуваат огромни суми валкани пари.

Во банки на Велика Британија или седиште во Кралството минале речиси 740 милиони долари.  Меѓу 17-те банки се HSBC, Кралската банка на Шкотска, Lloyds, Barclays и Coutts. Тие ќе мора да одговараат пред лицето на правдата што знаат за меѓународната шема и зошто не се ангажирале  за  сомнителните трансфери.

Документи покажуваат дека најмалку 20 милијарди долари најверојатно биле префрлени од Русија во 4-годишен период – од 2010 до 2014 година Според истражнителите  реалната сума може да е 80 милијарди долари. Висок функционер, поврзан со истрагата, вели дека руските пари “очигледно или биле украдени, или се со криминално потекло”.

Инспекторите се уште се обидуваат да ги идентификуваат некои од руските богаташи и политичари, кои стојат зад операцијата. Тие претпоставуваат дека во неа биле вклучени околу 500 лица, вклучувајќи и олигарси, московски банкари, агенти на службите.

Според британскиот весник Игор Путин – братучед на рускиот претседател Владимир Путин – е во одборот на московска банка, во која имало сметки поврзани со измамата. Реалните сопственици на повеќето бизниси во мрежата за перење пари остануваат скриени зад анонимноста, обезбедена од спорните офшор закони.

Документите кои “Guardian” ги цитира, содржат околу 70 000 банкарски трансакции, 1920 од кои поминале низ британски банки, а 373 – во американски.Поврзани вести

Напишете коментар

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.