КолумниТоп1

ГРУБИ ЛИЦЕМЕРИ И СЕ СИЛИ, А ЗАЈЧЕТО ГУВЕЕЕ

АРТАНЕ А ОВИЕ ОД ТВОЕТО "ПЛЕМЕ" У ТЕАТАРОТ КАКО?

Македонија

Заболени
17,629
Мртви
725
Излечени
14,581
Активни
2,323
Last updated: 28/09/2020 - 12:41 (+02:00)

Груби до навивачите на Вардар – За вас нема место во новото општество

Фотографија на Igor Gjorevski.

НАВИВАЧИТЕ НА ШКУПИ НА СВОЈАТА ПРОСЛАВА ГО ОШТЕТИЈА МНТ, А ВЛЕГЛЕ СО ДОЗВОЛА НА АРТАН ГРУБИ, ВЕЛИ ДИРЕКТОРКАТА УГРИНОВСКА

НАВИВАЧИТЕ НА ШКУПИ НА СВОЈАТА ПРОСЛАВА ГО ОШТЕТИЈА МНТ, А ВЛЕГЛЕ СО ДОЗВОЛА НА АРТАН ГРУБИ, ВЕЛИ ДИРЕКТОРКАТА УГРИНОВСКА

Навивачите на ФК Шкупи, Шверцери скандираат и удираат по инвентарот во салонот на МНТ на прославата на Денот на албанската азбука 22 Ноември, на која беше премиерата и на документарецот за 30-годишнината на групата. (Фото: Принтскрин од видеото од прославата)

Првиот вицепремиер Артан Груби вчера им порача на навивачите на Вардар дека за нивното однесување нема место во новото општество.

Ваквата негова реакција следи откако Вардар вчера во македонското фудбалско првенство го совлада најлутиот градски ривал Шкупи, а стотина навивачи „Комити“ навиваа пред јужната трибина за време на натпреварот во Скопје.

„Говорот на омраза и денешното гневно навивање на младите среде Скопје е за секоја осуда. Такво однесување нема место во нашето ново општество, рамноправно општество за сите, со евро-атлантски вредности. На индоктринацијата на младите и етничката нетолеранција им е истечен рокот“, напиша Груби на Фејсбук по некое време откако заврши мечот.

 

loading...

Поврзани вести

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker