Занимливости

ГРДИОТ МАРКО ЌЕ НИ СЕ ОДМАЗДИ ГО ВРЕЃАВТЕ, АМА СЕГА ДУПЛА ЦЕНА НА СТРУЈАТА ЗА СИТЕ ХЕЈТЕРИ

Нема достапен опис

Директорот на Регулаторната комисија за енергетика, Марко Бислимовски вечерва соопшти дека се уште не е утврдена новата цена на струјата, која ќе стапи на сила после Нова година.

-Определбата на цената на електричната енергија не е лицитација, ниту желботека, туку се врши врз основана правилници и методологии кои што ги имаат донесено РКЕ и се применуваат. Цената ќе ја определиме врз основа на податоци доставени од компаниите. Ќе ги разгледаме и ќе донесеме одлука, вели Бислимовски во гостувањето на емисијата „Топ тема“.

Првиот човек на РКЕ исто така информира дека пристигнало првото барање од компаниите за зголемување на струјата.

-Електродистрибуција бара зголемување на цената на струјата од 100%, рече Бислимовски, во, како што ја најави, „ексклузивна информација“.

Тој додаде дека до крајот на неделата барања ќе достават МЕПСО и ЕВН Хоум.Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.