Балкан

Грчки свештеник фрлил киселина врз седум владици, сакале да го исклучат откако го фатиле со кокаин

Грчки свештеник фрлил киселина врз седум владици, сакале да го исклучат откако го фатиле со кокаин

Грчката полиција уапси свештеник кој нападна група владици во манастирот Петраки во Атина,  фрлајќи киселина кон нив. Свештеникот се соочувал со исклучување од црквата откако во 2018 година бил фатен со неколку грама кокаин.

Седум епископи кои се состанаа да разговараат за разрешувањето на свештеникот, се здобија со изгореници на лицето и рацете и итно беа пренесени во болница.

Полицијата не кажа каква течност била фрлена, но додаде дека некои од хоспитализираните имаат сериозни изгореници. Повеќето од повредените имаат висок ранг во Грчката православна црква.

Изгореници се здобил и чуварот на манастирот, кој успеал да го фати свештеникот пред портата и бил пренесен во болницата.Македонија

Заболени
156,017
Мртви
5,489
Излечени
150,263
Активни
265
Last updated: 24/07/2021 - 10:26 (+02:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.