Македонија

Готвачот починал од коронавирус, затворот во Битола претворен во кластер во кој заболените се лечат со парацетамол

t

Од 20 тестирани, 16 биле позитивни на коронавирус откако затворскиот готвач пред неколку дена бил дијагностициран со болеста.

Кластер на коронавирус е активен во Битолскиот затвор, откако со вирусот бил дијагностициран затворскиот готвач кој на боледување бил испратен на 22.декември, но за жал починал два дена подоцна.

Од 20 тестирани затвореници, 16 се позитивни на коронавирусот, а според информациите на Инфомакс, истите се изолираат во ќелии и се лечат само со парацетамол без некоја посебна нега. Истовремено, затворската управа не ги одвојува хронично заболените од други болести од оние кои се дијагностицирани со коронавирусот ствајќи ги во животозагрозвуачка ситуација.

Фото:
Призма.мкПоврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.