Колумни

Голферот од нашето маало Константин Георгиески или потоп, најдоброто за вашата Општина?!

Малку се знае дека градоначалникот на Охрид Костантин Георгиевски во одредени кругови се декларира како Голфер!

Малку или некој воопшто не ни знаат дека Косте Голферот од нашето маало заедно со уште една сoмнителна личност, патем сопственик на ТВ куќа од Охрид осниваат Голф Клуб во Охрид, кој клуб на подарок од Општина Охрид без никаква одлука на Совет на Општина Охрид, во кругот на поранешната Касарна „Васко Карангелески“ во Охрид, добиваат од Општина Охрид на подарок над 50.000мкв земјиште за изградба на некаков си фамозен Голф Терен, каде тандемот Косте & Глобус ќе се голферски ќе се релаксираат на терет на граѓаните на Охрид?!

Голфинг е фаворизирано поминување на времето од неговиот изум од Шкотска од 15 век и одржана во текот на 18-от и 19-от век Англија како игра за богатите, но тоа не беше до организирана и подоцна телевизиска верзија на современиот голф – управуван од професионалните голфери ” Асоцијации (PGAs) како Кралскиот и Антички голф клуб на Свети Ендрујс од Англија (R & A) или Соединетите Американски Држави за голф асоцијација (USGA) – дека професионалните голфери почнаа да добиваат озлогласеност.Незнам колку од ова и е познато на тандемот Косте & Глобус???

Од првото големо професионално првенство во 1860 година во Пресатвничкиот голф клуб во Шкотска, мажите доминираа во светот на голф исто како што Косте наш сака да доминира во зградата на Општина Охрид!!

Искрено не знаеме која ќе биде улогата на Наумче Јованоски -Чакарче и тоа дали Косте од нашето маало ќе го ангажира за собирање на топчина на новиот Голф терен во охридксата касарна?, но и како да биде народот ќе си гласа, Косте од нашето маало ќе се забавува или не, одлуката е на охриѓани!

Сашо ДенесовскиМакедонија

Заболени
216,328
+333
Мртви
7,609
+17
Излечени
200,669
Активни
8,050
Last updated: 02/12/2021 - 22:15 (+01:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.